Joka päivä on hyvä päivä uida..
..ainakin lasten (poikien) mielestä. Sukulaispoika oli käymässä ja halusivat uimaan, siis menimme ja hehän todella uivat! Eivät suinkaan mitään tyhjänpuhujia..Ranta oli tyhjä lukuunottamatta muutamaa muuta rohkeaa kesän tallaajaa. Ero viime viikkoon oli järjettömän suuri, silloin rannalle ei meinnanut mahtua.
Mutta, nyt mahtui ja meidän pojathan uivat, sukelsivat ja riehkasivat vedessä. Ja oli heillä hauskaa, kunnes nousivat vedestä pois, sitten oli kylmä.
Mutta ei niin kylmä etteikö olisi jäätelö maistunut viereisessä pubissa. Jäätelö ei ikinä ole niin kylmää ettei se lämmittäisi ainakin mieltä.
Taivas oli kaunis, olisin voinut kuvata sitä vaikka kuinka jos V olisi antanut, mutta piti häntä auttaa hiekan heittämisessä.
Itse uimisen sijaan tyydyin ulkoiluttamaan uutta pipoani..Nössö
***
Tein ruoaksi perunamuussia ja jauhelihakastiketta, sekä vauvalle että muille. Otin V:n annokseen jauhelihaa, jonka keitin paistamisen sijaan, lisäsin veteen tomaatin palan ja sipulia kun lihan oli kypsynyt, sekä maustin mustapippurilla. Perunaa otin pari palaa ennen muussaamista ja sitten laitoin kaikki soseeksi sauvasekoittimella. Ja V tykkäsi. Ihan kuin olisi vaistonnut että nyt muuten syödään samaa ruokaa..