Kaksi uutta -lumi ja takki
On aivan uskomatonta että joku ihminen on suunnitellut juuri sellaisen takin jonka minä olen päässäni toivonut jonkun suunnittelevan! Olen jo ainakin 2 vuotta etsinyt itselleni sellaista ’parempaa’ talvitakkia, villakangastyylistä. Löytämättä. Olen etsinyt sitä ulkomailta ja netistä ja kaupoista ja vaikka sun mistä. Löytämättä.
Kunnes eilen! Lähdimme miehen kanssa Matkuksen ostoskeskukseen ostamaan Sisuja ja mies katseli itselleen tuulipuvunhousuja ja minä ’ihan huvikseni kierrän nuo vaatepuljut ja katson takkitarjonnan’ -asenteella löysin sen! Siis sen minun takin jonka olen päässäni itselleni tehnyt jo. Harmaa, pitkä, hupullinen, isotaskuinen, kaksoisnapillinen jne. I-han uskomatonta. Minun takki!
No, sitten kävi niin että kun minulla oli päälläni hame ja halusin tietysti nähdä myös että miltä takki näyttää housujen kanssa, otin rekistä lähimmät farkut ja sovitin niiden kanssa. Ja kappas. Farkut sujahti päälleni kuin olisi minulle tehty ja mieskin ihasteli uutta minua, kun ei nuo farkut ihan minun juttuni ole. Siispä ostoskassiin eksyi myös farkut, ohhoh. Minä ostin farkut 🙂
Suussani ei ole haamutupakka vaan ensilumi siinä satelee.
Unelmatakki – Vero Moda
Farkut – Vero Moda
Kengät – Kookenkä/Andiamo
Pipo – H&M
Huivi ja hanskat – Citymarket
Lumi – vuoden 2014 ensisellainen
Ja juu, ostin myös se Sisu-askin..