Not Pekka at all
Sunnuntaimme oli lähes täydellinen. Lähes, siksi että en nyt yhtään ollut pekkaa pahempi, en uinut. Plääh. Vesi oli kaupungin rannalla (ainakin) sata kertaa kylmempää kuin lähirannassamme toissapäivänä. Vipe ei kuitenkaan jäänyt rannalle ruikuttamaan, vaan ui.
Päivä oli oikein nautinnollinen Väinölänniemen rannalla, Pikku kakkosen puistossa, Kuopion satamassa sekä kaupungissa. Keli juuri kohdillaan ja eväät makoisia. Jäätelökin maistui namnamille ja ystävän seura oli piste iin päälle.
Ihana päivä.
Vipen puistovaatetus
Hattu- Maximo
Paita ja caprit- Me&I
Kengät- Crocs (jotka on osoittautunut erinomaiseksi valinnaksi)
Pikku kakkosen puisto alias Brahen puisto joka on saanut nimensä Pietari Brahesta.
Tämä puisto on tosi kiva leikkipaikka jossa on jokaiselle ikäluokalle jotakin.
Monenlaista kiipeilytelinettä, labyrinttiä, erilaisia kiikkuja ja pyörimishärveleitä, parkour-rata, sekä runsaasti tilaa mm. piknikille.
Me itse tosin piknikkasimme tällä kertaa Piispan puistossa.
Kannattaa kokeilla turistina oloa omassa kaupungissa ja ottaa kuvia tutuistakin näkymistä.
Väinölänniemen ranta alias Vänäri.
Väinölänniemeltä löytyy rannan lisäksi mm. stadion sekä monenlaisia palloilumahdollisuuksi aina lentopallosta tennikseen.
Täällä järjestetään myös jokavuotinen festari, Rockcock.
Löytyyhän täältä myös Hannes Kolehmaisen patsas, Peräniemen kasino (jonka mukaan Vänäri on saanut nimensäkin, oli alkujaan siis ravintola Väinölä) ja muutenkin paljon mielenkiintoista historiaa.
Ystävä♥
Ja sitten olikin miehen aika ottaa pillerit, punaiset ja keltaiset.
Tytöt peittelivät yhtä tyttöä hiekkaan. Vipe katseli aikansa tapahtumaa kummastuneena ja meni vihdoin auttamaan toisia tyttöjä sen yhden peittämisessä. Pikku apuri.
Kyllä on näillä keleillä vesillä liikennettä. Kuulemma on äitinikin miehensä kanssa aloittanut venekauden nauttien eilisestä päivästä mm. Iivarinsalossa. Järvellä on kuitenkin vielä sen verran kylmä että pitää laittaa villatakkia päälle. Tuntuu vaikealta kuvitella sitä täällä maissa kun on vaan kuuma eikä ilma värähdäkään vaikka vettäkin sataa ja ukkonen jyrisee..
Toinen ui ja toinen ei.
Ja sit mentiin discoon…
Eikäku kahvilla käytihin ja vähän shoppailtiinkin..
Koko päivän ulkoilu-urakan ja täydellisesti sujuneen juoksulenkin jälkeen maistui päivälliseksi/iltapalaksi kaksi kekoa. Toinen vesimeloneita ja toinen lämppäreitä.
Nyt ei tartte kyllä kuin löhnöttää sohvalla siihen kunnes pitää saa alkaa penkkiurheilun.
Kuohuviini on jo jääkaapissa!