Pääsiäisen kuvaleikittelyä #2 + satama/Vänärirundi
Pääsiäisriennot jatkuivat eilen mm. sukuni kokoontumisella äitini luokse.
*****
Tänään suuntasimme heti aamusta herättyämme nokkamme kohti Kuopion satamaa. Jätimme auton sinne parkkiin ja tsippailimme satama-alueelta Väinölänniemen rannalle. (jossa hulluimmat jo oli uimassa, tosin saunasta käsin..) Sieltä jatkoimme koko vänärin ympäri aina takaisin auton luokse. Matkaan kului pari tuntia ja siinä kerkesi kahvihammasta alkaa kolottamaan, Vipen ruoka-aika uhkaavasti lähestyi ja vessahätäkin iski. Sopivasti autolle tullessa aukesi satamassa uudehko kahvila nimeltä Cafe Satama. Siellä saimme kaikki huollot huollettua jonka jälkeen söimme satamatorilla vielä
kevään ensimmäiset jäätelötötteröt!
Kelikin oli ihanan aurinkoinen joten nautinto oli taattu!
Vesi liplatti kallioon niin kesäisesti
Henen hyppy
Äipän hyppy
Päivän lintubongaukset
Kahvila oli viihtyisä ja palvelu oli ystävällistä. Terassitilat oli tilavat tosin me jäimme sisälle kun oli se Vipen syöttö.
Kahvila on tehty entiseen satamatoimistoon joka valmistui 133 vuotta sitten.
Hieno pääsiäinen takana on hyvä alkaa odottamaan vappua sekä tyttäreni 18-vuotisbailuja. Sekä kesää, sekä juhannusta, sekä reissuja..
Pikkusenko tuo aurinko saa ihmisen mielen sekaisin!