Possua pistämässä ;)

Torstai ja käynti keskussairaalalle.. Minulle oli sovittu aika opastukseen, että pääsen testaamaan piikin pistämistä itseäni. Aika oli klo 9.00. Menin paikalle yksin. Suht reippaana.. Aika oli myöhässä noin 15 minuuttia. Sitten minut mukaansa kutsui tuttu kätilö, joka oli ollut edellisellä kerrallakin mukana, kun kävimme polilla.

Kätilö oli todella ystävällinen ja kertoi kaiken kädestä pitäen. Hän näytti, sellaiseen pehmopossuun 🙂 miten mahamakkarasta otetaan kiinni ja viedään kynän mallinen neula ihoon ja sitten painetaan lääke kroppaan. Ohje oli, että vuorotellen eri puolille vastaa, ettei pistokohdasta tule liian arka. Ei siis ole merkitystä, että kummalleko puolelle pistää, se ei mene sen kummemmin kumpaankaan munasarjaan tai juuri sille puolelle johon pistää.. 😀 Pääsin itse kokeilemaan tähän possuun pistämistä ja ruuvaamaan sitä testipiikkiä. Tämäkin oli näitä ensimmäinen kerta elämässäni.. ja sainkin kehotuksen istumaan pistäessä, kuuleman terveydenhuollon ammattilaisetkin voi pyörtyä, kun itseään pistää.. tosin minähän en sitä ole.

Irrotuspiikki, jonka pistän sitten luvan saatuani itseeni, on samanlainen kuin tämä piikki ns.kynämallinen, jos haluamme. Toinen vaihtoehto olisi sellainen missä pitäisi itse sekoittaa lääkeaineet ja laittaa truuttaan.. Totesin, että nyt ymmärrän miksi lääkäri viimeksi kysyi, että olenko paljon pelannut lääkkeiden kanssa. En ole ja totesin, että lähdemme tähän helpompi käyttöiseen, vaikka se onkin vähän arvokkaampi. 

Mutta miksi sitten pistetään, eli vahvistetaan munasolun kehittymistä, tämä aloitetaan viidentenä kiertopäivänä ja sitä ennen käyn ultrassa polilla. Sitten kun olen pari päivää pistänyt, käyn taas ultrassa ja sitten saan luvan pistää toisen piikin, ns. Irrotuspiikin näille kehittyneille munasoluille, sen jälkeen huristelemme mieheni kanssa Naistenklinikalle antamaan spermanäytteen, joka sitten ”pestään” ja sisätutkimuksen yhteydessä ruiskutetaan minun sisääni. Ja tämän toteuttaneista noin 10% onnistuu.. Laitan siis spostia polille, kun kuukautiset alkavat. Sekään ei muuten ole ihan helppoa, kirjoitan siitä oman postauksen myöhemmin.

Kymmenen prosenttia.. tästä juttelimme pitkään kätilön kanssa. Kysyin, että montako kertaa meidän täytyy tätä yrittää?Totesin että minua turhauttaa todella paljon! Hän totesi, että voitte kokeilla ainoastaan kerran jos näin haluamme, jos taas haluamme kokeilla useamman kerran, on sekin mahdollista. Tämä on tosiaan meidän itsemme päätettävissä! Hienoa, tuli fiilis että joku asia on.. Tosin kätilö sanoi, että jos kaikki menee hyvin ja näyttää, että kaikki speksit on kunnossa, he todennäköisesti suosittelevat uudelleen kokeilua. Välissä on oltava kuitenkin ns.välikierto, koska kroppa ei välttämättä tyhjennän kaikkea munasarjoista, vaikkei raskaus alkaisi. 

Itkuhan minulta sitten pääsi, ehkä juurikin tästä turhautumisesta johtuen. Kätilö tsemppasi tosi kivasti minua ja sanoi, että kun tiedettäisiin heti mikä auttaa ja mikä ei, niin ei tehtäisi turhia kokeiluja vaan suoraan se oikea hoitomuoto. Keskustelimme myös stressistä, sen vaikutuksia ja mistä se muodostuu. Mielenkiintoinen on tämä naisen kroppa. Pohdin tuota stressiä myöhemmin – helpommin sanottu kuin tehty, älä stressaa. Huoh! Lähdin kuitenkin suht hyvissä fiiliksissä polilta ja soitin miehelleni, että homma hoidossa. Sain häneltä puhelun jälkeen viestillä vielä iso <3 – hän on niin mahtava mies! 

MiiaKoo

Suhteet Oma elämä Raskaus ja synnytys