Iloinen ystävän puolesta

Kuulin jälleen ihania uutisia, ystäväni ja hänen miehensä odottavat vauvaa. Onnea heille! Ja edelleen olen vilpittömästi onnellinen heidän puolesta. Taisin vähän arvella, että heillä saattaa tällainen tilanne olla, kun olimme ystäväni kanssa keskustelleet että heillä haaveena perheenlisäys on. Ihanaa vauva!! Edelleen tarkoitan sillä, että olen onnellinen, niin kuin toisen ystäväpariskunnankin vuoksi. 

Perjantaina töissä tapasin ihanan reilun kuukauden ikäisen neitosen, hän oli todella ihastuttava! Ja ihanan rauhallinen, pääsin vaihtamaan vaippaa ja syöttämään pullosta. Oih, kyllä minäkin niin valmis olisin vauvaan. 

Tosin, raskaaksi tulevat naiset reagoivat asiaan hyvin eri tavalla, kaikki eivät hehku onnea ja ole yhtä onnea. Asiasta voidaan kokea ahdistusta ja pelkoa, ja mitä vaan. Sekin on ihan oikeutettua. Myös minun mielestäni. Ymmärrän kuitenkin, että voi olla hankala kertoa raskaudesta minulle ja kenelle vaan lapsettomuudesta kärsiville. Jokainen on silti oikeutettu omiin fiiliksiin ja tuntemuksiin sekä oikeutettu niistä puhumaan. Välillä kaikkien tuntemukset menevät vuoristorata.. Voitaisiin todeta, että ainakin naisilla 😉

Kaikesta huolimatta, olen onnellinen ystävien puolesta, jotka vauvaa odottavat tai jotka ovat sellaisen juuri saaneet. Se ei ole meiltä pois, elämä on välillä on epäreilua. Piste.

Mukavaa alkavaa viikkoa <3 ja onnea ihanat ystävät! 

MiiaKoo

Perhe Raskaus ja synnytys