Viikko Roomassa lasten kanssa
Kuten viimeksi kirjoitin, lapset viettivät täällä talvilomaviikon ja sen aikana teimme hyvinkin perinteisen turistikierroksen kaupungilla.
SUNNUNTAI VATIKAANISSA
Ensimmäisenä päivänä vierailimme Vatikaanissa, mutta koska oli sunnuntai ja paavi oli juuri vilahtanut parvekkeella niin väkeä oli älyttömästi emmekä jaksaneet jonottaa sisäänpääsyä Pietarinkirkkoon. Onneksi Vatikaani on Pietarinkirkon aukioltakin katsottuna vaikuttava näky.
Vatikaanista lähdimme kävelemään kohti keskustaa Castel Sant´Angelon kautta. Ei voi kuin ihailla sitä suuruudenhulluutta, jota joskus löytynyt eli tämä pieni linna on tehty hautapaikaksi. Kyseessä on Hadrianuksen mausoleumi, joka on rakennettu vuosina 120-139 ja keskiajalla muutettu linnoitukseksi ja paavien asuinpaikaksi. Nykyään linna toimii museona ja on käymisen arvoinen paikka.
Kävelimme keskustan läpi aina Piazza del Popololle asti, ohittaen niin Fontana di Trevin kuin Espanjalaiset portaat. Matkasta selvittiin, kun söimme herkulliset jäätelöt, josta mieheni tytär otti sitäkin herkullisemman kuvan!
MAANANTAI OSTIASSA
Maanantaipäivän vietimme Ostiassa, päätimme juosta pojan kanssa meiltä rannalle ja sovimme treffit muiden kanssa siellä olevalle jätskikioskille. Kummasti se jäätelö motivoi juoksemaan.. Illalla nautimme yhdet parhaimmista susheista, joita olen koskaan syönyt, paikassa nimeltä Ristorante Sushiye. Tilaukset tehtiin pöydässä olevalta tietokoneelta ja 23 e hintaan sai syödä niin paljon kuin pystyi ja mehän söimme.
TIISTAI JALKAPALLOPELISSÄ
Tiistaina veimme lapset jalkapallopeliin, joka oli kokemus vaikkei potkupallosta välittäisikään. Lazio pelasi AS Milania vastaan ja peli päättyi 0-0 mutta meno oli kyllä aikamoinen. Katsojia jokunen 40 000 ja meteli sen mukainen. Kuvista voi nähdä että katsomon toinen puoli oli täynnä, mutta toinen lähes tyhjä. Siellä oli ainoastaan pieni kulmaus, jonne Milano oli tungettu. En tiennyt, että jalkapallopelissä voi oppia niin paljon erilaisia kirouksia, kirosanoja jne. Selvät suosikit olivat ”fanculo”, ”mortacci tua” ja ”che cazzo”. Jokainen voi itse halutessaan käydä googlessa ja katsoa mitä noilla toivotettiin.
KESKIVIIKKONA COLOSSEUM JA FORUM ROMANUM
Keskiviikosta perjantaihin olimme hotellissa lähellä Policlinico-metroasemaa ja vietimme yhden päivän käyden Colosseumilla ja Forum Romanumilla. Kuten aiemmin kirjoitin, emme kesällä ole jaksaneet mennä sisälle Colosseumiin, sillä jonot ovat n. 3-4 h ja sisällä järkyttävä tungos. Nyt jonoa ei ollut nimeksikään, lipun ostojen ja turvatarkastuksen kanssa kesti ehkä n. 10 min päästä sisälle. Lisäksi säästimme lähes illallisen verran, sillä jonon ohi -liput olisivat maksaneet kaikilta n. 25 e, mutta paikan päältä ostettuna alle 18v pääsevät ilmaiseksi sisälle (mukana tulee olla henkilöllisyystodistus). En edelleenkään jonottaisi montaa tuntia, mutta kyllä sisällä kannattaa käydä, jos vain mahdollisuus on.
Keskiviikkoiltana oli jälleen jefu-treenit, joten menimme lasten kanssa hotellin läheisyydessä olevaan ravintolaan nimeltä La Limonaia. Alkuun tulleista friteeratuista mozzarellapalloista ei näy jälkeäkään, koska ne olivat niin hyviä, mutta muista ehdimme sentään kuvat ottaa eli alkuun mozzarellaa ja prosciutto-kinkkua, pääruuiksi pizza, carbonara ja hampurilainen eli pihvi ranskalaisilla. Ainoa pettymys oli jälkiruoka, sillä kaikki mitä olimme ajatelleet ottaa olivat jo loppuneet ja jäljelle jäi perinteinen jäätelö, joka ei tässä paikassa ollut kovinkaan kummoista.
TORSTAI GIANICOLO-KUKKULALLA
Torstai-illalla menimme lasten kanssa Gianicolo -kukkulalle piknikille katsomaan auringonlaskua ja jatkoimme illalliselle Trastevereen ravintolaan nimeltä Ai Spaghettari. Pidin ravintolasta käydessäni siellä ensimmäisen kerran, mutta tämä kokemus ei kyllä antanut enää jatkopaikkaa. Palvelu oli hätäistä, melkein jopa välinpitämätöntä ja toi iltaan kiireen tunnun.
LAPSET LÄHTIVÄT JA ME JOIMME GRAPPAA
Mieheni pitää kovasti viskeistä ja halusi tietää enemmän paikallisesta digestiivistä eli grapasta. Näin ollen hänen syntymäpäivänsä kunniaksi ostin grappa-tastingin maanantaille, kun lapset olivat lähteneet. Roomasta ei löydy tislaamoita, jonne pääsisi vierailulle, joten päädyin valitsemaan Local Aromas kautta järjestetyn maistelun. Tasting sisälsi kolmea erilaista grappaa yhdistettynä erilaisiin jälkiruokiin ja tämän jälkeen esittelyn ravintolaan, jota pitävät kaksi sisarusta nyt jo 30 vuoden ajan. Paikan nimi on Enoteca Ferrara ja ulkonäön ja jälkiruokien perusteella uskallan suositella, mutta syömään emme tällä kertaa jääneet.
Saimme sommelierilta suosituksen kahteen aperitivo-paikkaan, joista toisesta saimme pöydän. Aperitivo on suosittu ja edullinen tapa syödä ja juoda, idea on siis se, että ostat juoman ja saat ruuan kaupan päälle. Hinnat ovat n. 8-10 e/ hlö. Suosikkimme on tällä hetkellä Long Island Night Cafe Trasteveressa, jossa aperitivo on 10 e ja ruoka laadukasta vs. muutamat kokeilemamme paikat.
Viikonloppuna lähdemme ensimmäiselle pelireissulle Bolognaan, jossa vietämme la-ti välisen ajan ja tämän jälkeen jatkan matkaa ystäväni kanssa autolla Riccioneen vieraillen matkalla mm. Riminissä, San Marinossa jne. Tästä matkasta kirjoitus luvassa siis viikon kuluttua!