Boat Drive – hippoja ja norsuja
Safarin jälkeen hurautimme rantaan ja valmistauduimme näkemään kun savannin eläimet tulevat ravitsemaan aamupäivän janoaan. Veneeseen mahtui hyvin seitsemän henkilöä ja kuski. Kaikkien ihmeeksi tarjolla oli myös pelastusliivit, ne eivät kuitenkaan paljoa lohduttanut sillä veteen pudotessaa uimataitoa suurempi uhka olisi nälkäiset krokotiilit.
Maisemat olivat häikäisevän upeita ja kuvissa näkyvien eläimien lisäksi bongailimme upeita lintuja, krokotiilejä ja liskoja!
Kuvassa biisonit ottamassa aurinkoa kesäisenä päivänä.
Tämä norsu oli erityisen sydäntäsärkevä: salametsästäjät olivat koittaneet tappaa elefanttia sen norsunluu-hampaiden takia. Tämän vuoksi yksi jaloista oli ihan turvonnut eikä elefantti voinut laskea sille painoaan. Norsuja edelleen salametsästetään paljon, vaikka ne ovat täällä hyvin suojeltuja.
Eniten veneajelulla bongasimmekin norsuja ja hippoja, niiden touhuja katsellessa olisi voinut kulua vaikka koko päivä!