Rio part 2
Heipparallaa taasen!
Aika on lentäny ku siivillä ja nyt oon ollu about kuukauden Suomessakin, mut palataan tän blogin parissa vielä takasin Brasiliaan. Ehkä vielä jotenkin on tuoreessa muistissa viime kuun tapahtumat 😀
30.11.2019 Lauantai
Viimeinen päivä Curitibassa, kamojen pakkaus ja kämpän siivous. Että sitä kamaa olikin kertynyt tänä aikana.. 😀 Osasta vaatteista piti luopua, sillä kaikki ei mitenkään mahtunu laukkuun. Ja onneks bussissa kilomäärä laukkua kohden oli 30kg, lentokoneessa olis ollu vaan 23kg (ja Norwegianialle, millä sit lopullinen paluulento niin 20kg) .. 😀 Jennalla oli laukun puntari ja mun laukku paino jopa vaatteiden karsimisenki jälkeen 25kg..huppista. Mut sillä pääs onneks bussiin ni eipä tässä vaiheessa vielä huolta.
Omalla tavalla oli haikeeta lähtee Curitibasta, kun tottu siellä olevaan arkeen ja miten asiat toimi. Samalla kuitenkin ootti innolla Rioon lähtöä ja viime kerran jälkeen jäi tosiaan fiilis, että pakko päästä vielä uusiks! Hypättiin sit Jennan kans klo 21 lähtevään yöbussiin, jonka arvioitu kesto (Curitiba-Rio) oli reilut 13 tuntia.. 😀 Etäisyydet täällä maassa on pitkiä ja viimeks menin ton matkan lentäen, mut tällä kertaa bussi oli sen verran halvempi, että päädyin tähän ratkasuun (tää bussi makuupaikalla makso n.60 € ja lento yhteen suuntaan laukkuineen kaikkineen olis ollu n. 200 €). Kyl vähän jännitti, et mitenkä täs nyt käy ja saako sitä aikaa kulumaan millään.
Penha oli tän bussiyhtiön nimi.
Yllättävän hyvin sai nukuttua ja onneks tääl oli peitot & tyynyt yms ja penkin sai makuuasentoon, joten mikäpäs siinä yks yö täällä viettäes.. :D Brasiliassa muutenkin kulkee busseja ympäriinsä, et jos haluu matkustaa edullisemmin eikä oo niin kiire paikasta toiseen, niin busseja vaan varailemaan ;) Yks kova sana olis juna tähän maahan, mut en tiiä miksei täällä sit ne kulje.. :D
1.12.2019 Sunnuntai
Aamulla saavuttiin n. 9 aikaan Rion bussiterminaaliin, eli yli tuntia aiemmin mitä lipuissa luki. No ei kait siinä, osaa tää maa yllättääkin :D Siitä Uber meijän hotelliin, joka oli n. 2,5km päässä Copacabanan rannalta. Riossakin on alueita laidasta laitaan ja koska ekalla kerralla olin ollu Copacabanan lähellä hotellissa, niin tiesin sen alueen olevan ihan turvallista. Eli siellä lähettyvillä oli tälläkin kertaa hyvä majottua :)
Suunnattiin kamojen viemisen jälkeen Copacabanan rannalle ja oikeestaan vietettiin koko päivä täällä :D Jennan sanoja lainaten ”tääl on kaikki mitä tarvii”. Löyty aurinkolasit, oli hierontaa, lämmintä riitti ja juomakauppiaat toi drinkkejä suoraan rannalle – mitäpäs muutakaan sitä lomalla enää tarvii! ;)
Seuraava viikko alko kulttuurisissa merkeissä. Tuli käytyä mm.
Brasilian kansalliskirjasto (Fundação Biblioteca Nacional).
Royal Portuguese Reading Room (Real Gabinete Português de Leitura).
En löytäny tälle nimee, mut hienolta näytti (onneks en kirjota mitää virallista matkablogia :D ) ja sen eessä tämmönen taideteos:
Kivaa vaan ylipäätään käppäillä ja ihmetellä, siinähän ne pari päivää kulukin.. :D
4.12.2019 Keskiviikko
Tänään oli vuorossa puistopäivä :) Saatiin myös paikallinen opas, sillä yks meijän vaihtarikaveri (Laulita) yöpy tän paikallisen luona. Virkistävää vaihtelua olla myös seurassa, missä joku puhuu paikallista kieltä :D
Lippu Jardim Botânicoon oli opiskelijalta ihan muutamia euroja. Ei kaatanu reissubudjettia ;)
En tiiä kuinka hyvin tästä näkee,mut tässä oli erilaisia yrttejä ja niitä sai ihan maistella :O Onneks ees yks meistä osas portugalia, niin ties vähän mitä voi syyä ja mitä ei.. :D (Oli niissä kylteissä enkkuakin haha). Ei olis itellä tullu mieleenkään ottaa niistä istutuksista ja syödä, mut kuulemma sitä varten nää yrtit oli. Ainakaan kukaan ei sanonu tai kattonu pahasti ni mikäpäs siinä.. :D
Kukat ei ihan kukkinu joulukuussa, varmasti kesällä tästäkin paikasta saa enempi irti!
Mut kaunista oli silti, kelpas fiilistellä ;)
Ja en kestä mitenkä söpöjä apinoita ja niiden vauvoja!! <3_<3 Ne vaan kuljeskeli vapaana ympäriinsä eikä vierastanu ihmisiä. Päivän kohokohta absolut!
5.12.2019 Torstai
Tää päivä jännitti eniten tässä reissussa, oltii buukattu pari päivää aiemmin Favela Tour. Netistä olin lukenu ummet ja lammet niistä, kuinka niihin ei missään nimessä pidä mennä ja ettei ne oo turvallisia ja sit taas jollakin toisella ne oli ollu parasta reissussa. Mä kallistun tähän jälkimmäiseen, toki yksittäistä ”parasta asiaa” on aina vaikee nimetä, mut tää oli sellanen kokemus, mikä totaalisesti muutti mun ajattelumaailman tästä asiasta. Helposti sortuu vaan ajattelee enemmistön mukaan tai jos netissä sanotaan jotain, niin se on heti automaattisesti niin. Jos nettiin on uskomista, niin ois jääny varmaan koko vaihto tekemättä.. :D Joten tässä vaiheessa kiitos omalle uteliaalle luonteelle ja mitä kaikkee se onkaan mahdollistanu!
Ja sitten taas takasin aiheeseen.. :D Laulita oli kuullu ranskalaiselta kaveriltaan, et on yks tunnettu bloggaaja (ranskalainen tyttö), joka on somessa mainostanu näitä toureja. Tää kyseinen bloggaaja seurustelee tässä Rion favelassa asuvan miehen kans. Niiden yhteistiliä voi ainakin instagrammissa seurata @bresilmonamour. Tän ite favelakierroksen piti siellä asuva tän bloggaajanaisen mies; Lereu, joka oli tosi mukava ja puhu tosi hyvää enkkua. Ja toki tänne kiertueelle lähtemistä helpotti se, et oli oma vaihtarikamu Laulita mukana. Yksin en olis tätä samaa touria ees varmaan löytänykkään.. :D
Favelat on rakennettu yleensä ylämäkeä vasten, joten näkymä sieltä oli aikas huikea. Tää favela oli nimeltään Rocinha ja se on Rion suurin (ainakin tällä hetkellä). Siellä asuu n. 200 000 ihmistä eli about Vantaan kokonen. Mentiin tänne mopotaksilla ja kiertue kesti n. 3h (aamu 9-12). Käppäiltiin tätä paikkaa alaspäin ja pysähdyttiin matkalla eri paikoissa.
Sitten vähän ennakkoluuloihin, eli mitä näistä kierroksista yleisesti kuulee (ja miten myös iteki sortu ajattelee)
Esim.1 ”Kierrokset on kalliita, mennään vaan kattomaan miten jotkut elää köyhyydessä ja raha menee turistitoimistolle”. Noh heti alkuun, tässä ei ollu kyse mistään turistitoimistosta. Vaan raha meni suoraan paikalliselle (tän kierroksen hinta oli n.30€ /hlö) ja oli myös niin mahtava kokemus kuullakin suoraan siellä asuvalta, että miten ne elää ja mitä tapoja niillä on yms. Eikä vaan että joku turistiopas kertoo, joka ei ite varsinaisesti asu siellä. Ja no itteä ainakin yllätti, et ei ainakaan tässä favelassa asuvat eläny niin köyhästi, mitä ajatteli. Ja huom! Ei voi puhuu yleisesti, et favelassa asutaan tai tehään niin tai näin. Ne toimii erilailla ja eri säännöillä. Ja köyhyyttä on toisissa enemmän ku toisissa. Täällä lähes jokasessa talossa oli sähköt ja vesikin tuli, ihmiset oli pukeutunu tyylikkäästi ja täällä oli ravintoloita, kahviloita, vaatekauppoja ja erilaisia kauneuspalveluita (kynsistudioita yms), kirkkoja, kouluja.. ihan perusjuttuja! Ja jopa 3 eri bussilinjaa kulki tän pääkadun kautta. Uberit ei tänne kulje, mut näillä oli oma Uberin tapanen sovellus (joku Rocinha VIP jos oikein muistan).
Esim. 2 ”Ne kierrokset on vaarallisia”. Noh kaikki on tietenkin niin suhteellista. Musta tuntuu, et vaihdon jälkeen aattelen niin erilailla, mikä on turvallista ja mikä ei.. :D Tätä on vaikee selittää,mut pointtina et musta vaan elämää ei pidä elää peläten. Aina voi sattuu ja tapahtuu, missä vaan, mitä vaan. Totta kai ei nyt ehdoin tahdoin pidä turvallisuudellaan leikkiä, mut tästä oppaasta ja bloggaajasta oli niin paljon hyvää tietoa, että tähän uskals luottaa. Kirjotinkin viime Rion postauksessa, ettei tullu mieleenkään mennä näille kiertueille. Se oli lokakuussa ja kas kummaan, niin sitä joulukuussa mieli muuttu.. :D Mut joo pointtina, kun selvittelee mikä on homman nimi, niin kyl tykkään ite tehä elämälleni asioita. En automaattisesti tietenkään mihin tahansa favelaan menis eikä kaikkiin pääsekään eikä kaikissa ookkaan turvallista, mut jos joku on Rioon menossa ja haluaa favelassa vierailla, niin tätä Rocinhaa tällä oppaalla voin kyllä lämpimästi suositella!
Ja kun mediassa puhutaan et faveloissa on levotonta ja välikohtauksia, niin jotenkin se ajatusmaailma menee siihen, et jos yhessä favelassa on niin samantien kaikissa on. Tää favela oli turvallinen eikä pelottanu kertaakaan tän kiertueen aikana. Kysyinkin meijän oppaalta, et onks täällä levottomuuksia. Sain vastaukseks, et ainoostaan jos poliisi hyökkää, mut harvoin täällä keskenään tapellaan. Favelat kuuluu myös eri kartellien alle ja tässä puhuttiin värikoodeista, että esim. Rocinha edustaa punasta. Ja täällä hallitsee vaan yks väri ja on selkee johtaja, joissakin faveloissa voi olla useemman värin edustajaa, jolloin tapellaan siitä, mikä väri hallitsee ja siks on niitä välikohtauksia keskenään.
Me saatiin kuvata lähes koko kiertueen ajan, ainoostaan kahessa paikassa ei saanu. Ensimmäinen oli se, kun ohitettiin joku huumelastia odottava tyyppi. Se istu tyynesti tuolillaan ja odotti varmaan lähetystä. Eli noh, kyllähän niitä huumeita sinne aika helpostikin virtaa, sitä tosiasiaa en kiellä. Faveloissa on yleisesti myös tapana ampua ilotulitteita, kun isompi lähetys saapuu. Näitä näki aina vähän väliä ylipäätään, kun Rion kaduilla kulki. Toinen kerta ku ei saanu kuvata, oli se, kun ohitettiin paikallinen verokarhu. Eli joku tyyppi keräs ainakin rahaa mopotakseilta, tuskin täällä jokasesta hommasta veroa maksetaan, mut nää mopotaksit joutu jotain osuuksia makseleen.
Autoja ja mopoja ei tosiaan kulkenu muualla ku päätiellä, siellä kun kaikki on rakennettu niin lähekkäin, et hyvä ku kävelemään mahtu :D Postitkin täällä jaettiin usein johonkin pääkadun lähelle ja joku favelassa asuva vei kirjeet perille. Et osote saatto olla sama, ei täällä sen koommin eritelty esim. ”A, B, C”. Mut täällä ihmet tuns toisensa, joten nimestä vaan ties kelle mikäkin kirje kuulu. Hyvästi kirjesalaisuus, naapurit todellaki ties mitä kirjeitä kukakin sai.. :D (Ai että jos tällanen systeemi olis Suomessa, ei tulis kyllä mitään.. :D )
Taloissa oli tyypillisesti monta kerrosta, keskimäärin 3-4. Perheenjäsenet asu eri kerroksissa, tää meijän opas asu äitinsä ja veljensä kans ja jokasella niistä oli oma kerros. Siks talot on korkeita, muttei niinkään leveitä. Päästiin vierailee tässä kyseisessä kodissa ja olihan se aika pieni, mut kaikki tarpeellinen löyty :) Ja sopu sijaa antaa ;)
Yks musta jotenkin niin symppis asia mikä jäi mieleen oli se, että täällä porukka pitää usein ovia ja ikkunoita auki. Täällä harvalla on omaa lemmikkiä, vaan ne on vähän niinku yhteisiä, jos johonkin taloon sattuu tulemaan kissa tai koira, niin se ruokitaan ja sille annetaan vettä yms :) Eli täällä eläimillä on hyvät oltavat :D <3 Ja on ihmisilläkin, opas kerto tän olevan favelojen paratiisi. Et täällä kyllä porukka viihtyy ja hyvät oltavat eikä poliisi pahemmin vieraile täällä ja miks vieraliskaan, jossei oo levottomuuksia.
Oon varmaan jo unohtanu osan, mitä kaikkee haluis kertoo, mut tässä nyt jotain. Saa kysellä enempi jos aihe kiinnostaa, toivottavasti sain jonkun ees vakuuteltua, ettei ainakaan tää favela oo niin paha paikka, mitä on saattanu luulla ja että voi käydä visiitilläkin. Muistan et kaikkee uutta tietoo tuli niin paljon ja tää postaus olis varmaan pitäny kirjottaa heti sen jälkeen, mut tässä nyt osa ees mikä muistu mieleen :D Oli kyllä tosiaanki silmiä avaava kokemus!
Viikonloppu meni aamusta iltaan rannalla nauttien hyvistä juomista! No ei nyt ihan, vielä vikoja turistiostoksia itelle ja kamuille ja viimiset hetket vaihtarikamujen kans hengaillen Ipaneman rannalla :) Sunnuntain aamuyöstä oliki sit lento Peruun, josta kerron lisää seuraavassa postauksessa. Tähän asti kiitos taas Rio, monta uutta kokemusta rikkaampana <3 Tätä paikkaa vois hehkuttaa vaikka ja kuinka, yks kyllä lempparikohteista in da word! <3
<3: Lotta