Helppoa ja hyvää osa 1.

Oikeasti ei pitänyt olla mitään osa ykköstä ja kakkosta, mutta koska olin hieman hätäinen, joudun ottamaan uusintaottelun yhden ruoka-aineksen kanssa huomenna. Onneksi joudunkin, ettei jäänyt moka H-hetkelle. Kummatkin osan jutut ovat aika blenderi/sauvasekoitinpainotteisia. Jees niille jotka ovat niinkuin minä, kiva tehdä paljon kerralla kun kerran vaivautuu kaivamaan välineitä esille.

Herkullisten, lihattomien ruokien keksiminen on tullut viimeaikoina kun itsestään. En edelleenkään kiellä itseltäni lihaa, mutta nykyään ilmassa leijuu paljon kasvis-inspistä. 😉

Tässäpä resepti helppoon paprikakastikkeeseen. Kastike sopii esimerkiksi pastan, spagetin, kvinoan, salaatin tai  niinkun itse tein tällä kertaa, kuskusin kanssa.

Perusversioon tarvitset:

  • paprikoita (n.1,5-2kpl per henkilö)
  • oliiviöljyä
  • suolaa
  • basilikaa
  • mustapippuria
  • valkosipulia

Paahda paprikanpaloja uunissa. Pinnassa saa olla mustaakin ja päällisen voi kuoria pois jos haluaa. Anna paprikoiden jäähtyä pieni hetki ja heitä blenderiin. Samaan syssyyn voit heittää mausteet ja öljynkin. Surrauta itselle mieleiseksi kastikkeeksi ja VALMISTA!

Se mitä laitoin tällä kertaa omaan kastikkeeseeni lisäksi oli tilkka kermaa ja tulista Korealaista mustapaputahnaa. Ilman kermaa usea on erehtynyt luulemaan että sekoitus sisältäisi tomaattia. Myönnettäköön että hämäävä tomaattinen maku kastikkeessa voi olla.. tai sitten se on silmän hämäystä.

Tästä saa vähemmällä öljyllä ja nesteellä myös hyvän dippikastikkeen, esim. maissilastuille.

paprikakastike.jpg

 

koti ruoka-ja-juoma