Suunnitelma vs. todellisuus
Idea: Kun juot perjantaina vähän ja lauantaina heräät uusien bileiden alla kaverin sohvalta, vannot kaverin kanssa että sunnuntaina syödään sitten vain ja ainoastaan iltamässyjen jämät ja muuten juodaan viherpirtelöä.
Todellisuus: Syötte iltamässyjen jämät, mutta käytte hakemassa kaupasta lisää sipsejä. Viherpirtelöstä ei puhuta.
Idea: Vannot edellämainituissa bileissä pitää hauskaa ja juhlia valomerkkiin asti.
Totuus: Ajattelet jo kello yksi pakastimessa odottavaa uunipizzaa ja karkaat kaverisi kanssa kesken kaiken viettämään öisiä ruokaorgioita.
Idea: Ehdotat kaverillesi nälissäsi yhteistä ruuanalaittoa, vankka ajatus kanasalaatista tms. päässäsi.
Toteutus: Kaveri kaivaa hesen perhekupongit piironginlaatikosta ja haette 2 kerrosateriaa ja 2 juustoateriaa.
God, why i´m so fat? I have a no idea.
Idea: Tehdä töissä pari tuntia koulun rästitehtäviä.
Totuus: Istut facebookissa tai räpläät kännykkää tai laulat radiossa soivien tuttujen biisien mukana.
Idea: Viettää kaverin kanssa aikaa, ehkä hengata kävelylenkillä.
Totuus: Hei mistä me saadaan lisää viinaa?
Idea: Herätä aamulla tunti aikaisemmin siivoamaan/salille/lenkille
Totuus: Oikeastaan on kiehtovaa torkuttaa viidesti 10min välein soivaa torkkua.
Idea: Kun muutan kaverin kanssa kämppiksiksi, pitäisimme viikossa kaksi terveyspäivää.
Totuus: Jää nähtäväksi….
Ai niin ja uusin.
Idea: Menen kaverilleni katsomaan uutta meikkipalettia (jooh, luitte oikein… mutta hei, se on UD:nNaked 3!!)
Totuus: Toinen kaveri ehdotti että tehdään lauantaina glögivertailu, ostetaan siis kolmeen pekkaan viisi pulloa Alkon glögejä ja maistellaan niitä.
Tässä käy aina näin.