*The Magical X-mas Calendar DAY 10*
OOTD #35
Dress: Current Mood / Jacket: Gray Days / Shoes: Stay High
♡ ☆ ☾ ☆ ♡
Fanitan Sofia Coppolaa ja Bill Murrayta. Olen varmaan katsonut Lost in Translation -elokuvan useamman kerran kun olen muistanut käyttää hammaslankaa ja printtasin kerran kaikille työkavereilleni eräänä erityisen nihkeänä päivänä tsempiksi oman ultimate voimakuvani eli TÄMÄN kuvan. (Printtasin kaikille myös TÄMÄN kuvan.)
Joten – kun internet kertoi minulle, että Sofia Coppolan ohjaama ja Bill Murrayn tähdittämä jouluelokuva ”A Very Murray Christmas” julkaistaisiin Netflixissä 4.12 – otin heti kalenterini esiin ja kirjoitin ylös tämän tulevan tärkeän tapahtuman. Katsoin heti leffan trailerin ja hymistelin tyytyväisenä kun tajusin, että myös fanittamani Amy Poehler, Jason Schwartzman ja Rashida Jones näyttelisivät elokuvassa ja, että lukioikäisen minäni ykkösbändi Phoenix olisi projektissa mukana (tietenkin – bändin laulaja Thomas Mars on Coppolan mies ja Phoenixin musa soi miltein jokaisessa Sofia Coppola -leffassa…) totesin, että ehkä tänä vuonna löytäisinkin joulumielen (en ole jouluihminen) elokuvan kautta.
♡
No en löytänyt.
Koska: en ollut tajunnut, että elokuva on MUSIKAALI. Argh. En varsinaisesti vihaa musikaaleja (tykkään joistain musikaaleista aika paljonkin, olen harrastanut musikaalikerhoja nuorempana vähän liikaakin ja arvostan kaikkia ketkä osaavat laulaa), mutta mielestäni ihan kaikkea ei tarvitse laulaa, jotkut asiat voi sanoa ihan normaalisti puhuen. Tätä mieltä olen musikaaleissa käytävästä dialogista, mutta myös tavallisessa elämässä käytävästä dialogista. On ihan kiva jos musikaaliset kaverini välillä innostuvat laulamaan, rakastan musiikkia, olen töissä radiossa, teen dj-hommia ja käyn usein keikoilla. Pointtini on siis, että tykkään kyllä kun jengi laulaa, MUTTA LAULAA EI TARVITSE KOKO AJAN. Pliis. Jos istun kanssasi kahvilla – kerro sydänsuruistasi, älä laula niistä. Jos interreilaan kanssasi läpi Euroopan niin voisitko mieluiten vaikka nukkua junassa tai keskustella kanssani siitä, mitä kaikkea aiot dipata tsatsikiin kun pääsemme Kreikan saaristoon. Mutta jos mitenkään kävisi, niin älä laula maisemista, tsatsikista tai jodlaile törkysanoilla runoillen. Pliis?
Joten: jos näyttelet musikaalissa ja käännyt vasemmalle – voisitko joskus sanoa ihan tavallisesti lausuen, että käännyt vasemmalle? Ja laulaa sitten ehkä vähän myöhemmin kun on vähän mahtipontisempi ja tajuntaa räjäyttävämpi hetki? Ja jos vielä näin joulun alla saisin toivoa, niin voisitko ehkä laulaa korkeintaan 10-15 minuutin välein?
♡
Ehkä Sofia Coppola ei ole nähnyt Ingmar Bergmanin elokuvaa Seitsemäs Sinetti. Sillä kyseisessä elokuvassa on oiva kohtaus, jossa ritari tokaisee koko ajan lauleskelevalle seuralaiselleen, että ”Måste du sjunga?”. Eli ”Onko sinun aivan pakko laulaa?”
Hyvä kysymys, jota Bill Murray, Jason Schwartzman, Chris Rock, Rashida Jones ja George Clooney olisivat mielestäni voineet kysyä itseltään vähän useammin kuvatessaan A Very Murray Christmas -elokuvaa.
Noh – itse suuntaan nyt suihkuun rauhoittumaan ja laulamaan lemppari Rihanna-hittejä ja suosittelen kaikkia lukemaan TÄMÄN Kirsikan kirjoittaman inspiroivan postauksen A Very Murray Christmas -elokuvasta.
♡
Mainittakoon vielä, että onneksi Bill Murrayn seuraava julkistettu projekti on näillä näkymin näytellä koiraa Wes Andersonin tulevassa produktiossa ja en millään tahtoisi uskoa, että Sofia Coppola ohjaisi toisen musikaalin heti perään? #fingerscrossed #whatagirlfeelz
♡ ☆ ☾ ☆ ♡
Glitterkalenterin luukku numero 10:
♡ ☆ ☾ ☆ ♡
+ Tune Of The Day:
Alessa Cara – Here
https://www.youtube.com/embed/UKp2CrfmVfw
☾
Huomenna aukeaa luukku numero 11, josta paljastuu päivän asu & glitter-gif. #cantwait
♡ ☆ ☾ ☆ ♡
xoxo,
Magic