Viimehetken paniikkijoululahjoja?
Lahjojen ostaminen on välillä älyttömän vaikeaa. Ihmisillä on niin paljon kaikkea, eikä kaikkien kohdalla ole aina varma siitä, mitä heillä jo on ja mitä voisivat tarvita.
Mun piti kirjoittaa näistä vinkeistä jo aiemmin, mutta koska muistin tehdä tän vasta nyt, vinkit on suunnattu etenkin viime hetken panikoijille!
Ruokalahjakori – tämä on mieluisa, nopeasti lähimmästä isosta ruokakaupasta noudettava vaihtoehto, joka ilahduttaa varmasti lähes jokaista opiskelijaa tai muuten niukasti elävää. Kokoa koriin/pussiin ruokatarvikkeita, joista niukkoina aikoina tulee helposti tingittyä: vähän parempi oliiviöljy, mausteita, jotain trendikästä suolaa (en oikeesti tiedä näistä mitään, tuli vaan mieleen), vähän parempaa (tai paljon parempaa, esim. Tampereen kahvipaahtimon) kahvia, teetä ja tietysti herkkuja! Itse ainakin opiskelijana olisin aina ilahtunut tällaisista. Ja miksei vieläkin! Idea toimii myös vähemmän niukasti eläville: kunhan ostaa erikoisempia versioita näistä perusaineksista, ettei ihan näytä köyhäinavulta! 😉
Lahjakortit nettipalveluihin – nämä pystyy helposti hankkimaan netin kautta, ei tarvitse mennä ihmisten ilmoille jonottamaan. Spotify, Netflix (esim. luo vanhemmillesi oma tili kokeiluun), Audible (äänikirjat), iTunes (kaikkea sovelluksista leffoihin), Steam (pelejä)… Näitä riittää! R-kioskeilta taitaa myös saada aika kattavasti lahjakortteja (ainakin iTunes ja Spotify löytyy sieltä edellä mainituista), pikaisesti haettavissa siis!
Presentcard.fi – jos et kerta kaikkiaan keksi mitään, mutta et ihan rahaakaan haluaisi antaa käteen, Presentcard on aika kätevä (lahjakortin saa sähköpostitse nopeasti). Saaja voi vaihtaa Presentcard-lahjakortin haluamansa liikkeen lahjakortiksi – superkätevää. Ei siis tarvitse edes tietää kauppaa, joka lahjansaajaa miellyttäisi!
Tärkeintä jouluna on kuitenkin syödä ja rentoutua, se kannattaa pitää mielessä. Hyvää joulua!