Mutakakku – suklaata säästämättä
Mutakakku on erinomaisen helppotöinen kakku. Se on käytännössä rasvaisempi ja suklaisempi versio amerikanherkku browniesta.
Mutakakku eli englanninkieliseltä nimeltään Mississippi Mud Cake kuulostaa ikiaikaiselta perinneleivonnaiselta. Ensimmäiset maininnat löytyvät kuitenkin vasta 1970-luvulta.
Joihinkin versioihin lisätään alla lueteltujen ainesten lisäksi pekaanipähkinöitä ja/tai vaahtokarkkeja.
12 annosta
4 kpl munia
2 dl sokeria
200 g tummaa suklaata
200 g voita
2 1/2 dl vehnäjauhoja
1 tl leivinjauhetta
Voitele ja korppujauhota irtopohjavuoan (Ø 26 cm) reunat. Leikkaa leivinpaperista pohjan kokoinen ympyrä ja pane vuokaan.
Vatkaa huoneenlämpöiset munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Sulata suklaa ja voi. Sekoita hieman jäähtynyt seos varovasti munasokerivaahtoon. Yhdistä vehnäjauhot ja leivinjauhe ja siivilöi taikinaan. Sekoita varovasti tasaiseksi.
Kaada taikina vuokaan. Kypsennä kakkua 200-asteisen uunin alimmalla tasolla 20–25 minuuttia. Anna kakun jäähtyä hetki vuoassaan ja siirrä leivinpaperin avulla tarjoiluvadille. Nosta halutessasi hetkeksi jääkaappiin, jolloin kakun rakenne kiinteytyy. Voit myös tarjota kakun haaleana, jolloin sisus on valuvaa. Tarjoa lisäksi kermavaahtoa tai vaniljajäätelöä.
•Joillekin kermavaahto mutakakun kumppanina on liikaa. Kokeile turkkilaista jogurttia, jonka happamuus raikastaa suklaista kakkua.
•Mausta kakkutaikina vaihteeksi appelsiininkuoriraasteella.
•Tarjoa lisäksi jotakin kirpeää, kuten viinimarjahilloa tai -hyytelöä.
Resepti: Mutakakku »
Valmistusaika: Aktiivinen 15 min | Passiivinen 30 min
Resepti: Suklaaneliöt (brownies) »
Valmistusaika: Aktiivinen 15 min | Passiivinen 30 min