Lapsemme on sijoittaja – Lapselle säästäminen

Lapselle säästäminen

Lapselle säästäminen on ollut minulle ja aviomiehelleni itsestäänselvyys. Sen sijaan säästettävän summan päättäminen ei ole ollut meille helppoa. Olemme pohtineet millä tavalla haluamme kartuttaa lapsemme varallisuutta ja kuinka ”varmistamme” että pikku kullannuppumme ei heti 18 -vuotiaana ryntää rahat taskussa tekemään jotain hölmöä säästämällemme summalla. No emmehän me voi sitä millään varmistaa. Voimme toivoa, että puhumalla avoimesti rahasta ja sijoittamisesta tuomme sen osaksi hänen elämäänsä, ja tietysti ottamalla hänet mukaan päätöksentekoon. Aiheesta oli hyvää pohdintaa myös Hyvän päivän varalle -blogissa.Toivon että suoralla puheella lapsi oppii rahan arvon ja seuraamaan omaa talouttaan. Rahan tuhlaamisen sijaan, lasta kiinnostaisi myös säästäminen ja sijoittaminen.

Lapselle säästäminen on pitkäjänteistä
Kuvalähde

Miksi säästää lapselle?

Lapsemme pääsi aloittamaan säästämisen jo kolmen kuukauden ikäisenä. Miettikää, kuinka paljon korkoa korolle ilmiö pystyy tekemään ihmeitä tässä ajassa! Miksi me säästämme lapsellemme? Kun säästäminen on aloitettu jo näin aikaisin, varallisuus karttuu kuin huomaamatta. En halua että lapsemme on 18 -vuotiaana tilanteessa, jossa hän ei tiedä rahasta mitään. Kuten aikaisemmassa postauksessani Sijoittamisesta ei puhuta viittasin Hesarin artikkeliin, jossa suurin osa nuorista on todennut että sijoittamisesta ei puhuta kotona, eikä kaveripiirissä, ja sen takia sijoittaminen on vaan jäänyt tekemättä.

Avasimme lapsellemme säästötilin samaan pankkiin, missä puolisoni kanssa meidän molempien tilit ovat kun hän oli muutaman kuukauden vanha. Tämä on varmasti se yleisin tapa lapselle säästämisessä. Eikä ihme, pankit houkuttelevat vanhempia avaamaan lapsilleen tilejä kaikilla ihanilla tilin avauslahjoilla, kuten ruokalapuilla ja säästöpossuilla. Kun olin äitiyslomalla, talletimme lapsemme säästötilille puolet lapsilisästä. Nyt lapsemme saa säästöön kuukausittain aika paljon, koko lapsilisän verran. Kun lapsemme kasvaa, ja esimerkiksi harrastuskulut tulevat osaksi arkea, uskon että  tarkastelemme summaa uudelleen.  Kun äitiysloma loppui ja nostimme lapsellemme säästettävää summaa, aloimme miettiä onko järkevin ratkaisu todella pienikorkoinen säästötili?  Lähdimme etsimään muita vaihtoehtoja.

Lapsemme on sijoittaja

Lähdimme kartoittamaan rahastoihin sijoittamisen mahdollisuuksia.Pohdimme oman pankkimme, sekä Nordnetin välillä. Kallistuimme lopulta Nordnetiin, ehkä siksi että sijoitamme myös molemmat siellä. Avasimme lapsellemme oman asiakkuuden, käytännössä tämä tarkoittaa sitä että me vanhemmat hallinnoimme tiliä, kunnes lapsemme on 18 -vuotias. Meillä on siis oikeus ostaa ja myydä sijoituskohteita. Hyvä kirjoitus siitä, kuinka asiakkuuden avaus onnistuu lapselle Nordnetiin, löytyy täältä.

Olemme pohtineet lapsellemme nyt aluksi passiivisia indeksirahastoja, sekä tietysti hajauttaa. Kuukausisäästösopimuksen avulla tuonne siirtyvä summa kasvaa mukavasti korkoa korolle vielä 16,5 vuoden ajan, kunnes lapsemme on 18 -vuotias ja toivottavasti vielä senkin jälkeen.En halua, että lapsemme rahoilla otetaan niin suurta riskiä, kuin esimerkiksi omillani ottaisin.

Säästetäänkö tai sijoitetaanko teillä lapselle?

-Emmi

Follow my blog with Bloglovin

tyo-ja-raha lapset raha tyo
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.