Sunnuntaipuuha: Brooklyn Flea ja Artists & Fleas
New York -sunnuntaille sopivaa puuhaa on Brooklynin-retki kirpparimielessä. Kaikkialla paljon hehkutettu Brooklyn Flea on näkemisen ja kokemisen arvoinen, mutta kallis. Itse löysin onneksi vanhan peltisen tupakkarasian (rakastan vanhoja rasioita) ja valtavan hakaneulan, joka on pyykkipussien sulkemiseen tarkoitettu, yhteensä viidellä dollarilla. Kirpparialueella on myös valtava kaljakarsina, jossa voi tumuttaa, jolleivät kalliit second hand -”löydöt” kiinnosta. Myyjät ovat lähinnä pikkuliikkeitä, yksityishenkilöitä ei Brooklyn Fleassa juuri näy. Alueella voi myös syödä.
Kirpparialueen väittömässä läheisyydessä on myös sisämarkkinat Artists & Fleas (North 7th street), josta voi löytää käsintehtyjä koruja, tauluja ja paikallista hipsterikamaa.
Ennen kirpparille suuntaamista on suositeltavaa käydä Brooklynissa brunssilla. Paikat ovat yleensä niin suosittuja ja täynnä, että pöytää joutuu odottelemaan 20-60 minuuttia, riippuen seurueen koosta. Siihenkin kannattaa siis varautua, eikä lähteä IHAN tyhjällä vatsalla. Meidän tapauksessamme trendikkääseen Eggiin oli liian pitkä jonotusaika, joten menimme suloiseen Julietteen naapurissa. Suosittelen.