Televisiomainosten ihmeellinen maailma

Täältä ameriikan televisiosta tulee monenlaista viihdettä. Niin paljon, ettei osaa päättää, mitä katsoisi. Televisiossani on 1998 kanavaa, mutta silti suurimpia hämmästyksen ja ihastuksen huudahduksia ovat omalla kohdallani aiheuttaneet mainokset.

(Onneksi televisiossani näkyy kolme kanavaa, joista tuntuu tulevan pelkkää Kovaa Lakia. koko ajan.)

Tuntuu, että näkemistäni mainoksista 1/3 liittyy painonpudotukseen, 1/3 lääkkeisiin ja viimeinen kolmannes asianajajapalveluihin. Ja kyllä, niitä komedioissa parodioituja autonmyyjämainoksiakin löytyy kaiken tämän seasta pilvin pimein.

No, painonpudotusmainokset on varmaan helppo kuvitella. Niissä on ennen ja jälkeen -tyypit, kirkkaat värit ja paljon lupauksia siitä, ettei laihduttaessa tarvitse luopua triplajuustopizzoista, cupcakeista tai jäätelöstä.

Lääkemainokset ovat täällä siinä mielessä Suomeen verrattuna erilaisia, että kaikki mahdolliset haittavaikutukset on (ilmeisesti lain mukaan) selostettava joka mainoksessa, käyttötarkoituksista, -tavoista ja ongelmatilanteista puhumattakaan. Yhdestä särkylääkemainoksestakin saattaa siis tulla todella pitkä ja jopa karmaiseva, kun jinglejen seassa on pakko kertoa että särkylääke saattaa huimauksen, ripulin ja masennuksen lisäksi aiheuttaa myös itsemurhia ja raajojen menettämistä, ja joka väliin muistutetaan kuitenkin kysymään omalta lääkäriltä, sopiiko lääke JUURI SINULLE. 

img_1701.jpg

img_1703.jpg

img_1704.jpg

Mutta nämä asianajajapalvelutmainokset ovatkin sitten ihan toista maata. Huh. En ole mielestäni koskaan nähnyt Suomessa televisiossa asianajajapalveluita mainostettavan. Täällä niitä mainostetaan keskitetysti: ”Onko sinulla ollut turvavöihin liittyvä onnettomuus, jossa olet loukkaantunut? Saatat olla oikeutettu korvauksiin. Soita nyt 1-800-GIMMEMYMONEY tai 555-WILLSUEYOU!”

img_1708.jpg

img_1709.jpg

Ainiin: täällä mainoksissa on myös sallittua mustamaalata kilpailijaa, tyyliin ”Coca-Cola on parempaa/edullisempaa/terveellisempää/kivempaa/coolimpaa /värikkäämpää/makoisampaa/hapokkaampaa kuin Pepsi.”

Puheenaiheet Ajattelin tänään
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.