Mitä aamupalaksi?
Aamiaista sanotaan päivän tärkeimmäksi ateriaksi ja sitä se ainakin mulle on! Lisäksi se on mun ihan lempiaterioita. Yksikään mun päivistä ei ala ilman aamupalaa, muuten tiedossa on kehnoimmista kehnoin päivä ja kaikki menee ihan vinksinvonksin!
Mun aamupaloissa arkena on aika selkeä kaava. Tärkeää mulle on aloittaa aamu ruoalla, josta saan energiaa. Isona osana mun aamiaista on marjat ja kasvikset. Ihan ykkösinä tulee kasviksilla täytetty sämpylä, puuroa marjoilla tai smoothiet ja iso kuppi kahvia. Aamujen helpotukseksi mulla on smoothie ainekset usein mittattuna jo edellisenä iltana valmiiksi blenderiin, jos aamupalana on tiedossa smoothie. Näin aamulla niitä ei tarvitse mitata väsyneenä. Kahvinkeittimen lataan jo edellisenä iltana. Aamulla säästyy aikaa ja unen pöpperössä ei tarvitse ihan hirveästi keittiössä meluta.
Tässä tulee mun lemppari smoothien ohje!
Smoothie
2,5dl pakastemarjoja sulana
0,25-0,5dl maustaatonta rahkaa
1-2rkl kaurahiutaleita
Laita ainekset tehosekoittimeen ja survo aineksista tasainen seos. Kaada smoothie kivan näköiseen kulhoon. Koristele annos esimerkiksi chia-siemenillä, kuivattuilla marjoilla tai pähkinöillä.
Ihanaa loppuviikkoa!
Nanne