Olen aina ollut mukavuuden haluinen pukeutuja. Viime aikoina olen vienyt tämän taipumuksen ihan uusille urille. Jalassa on nykyään poikkeuksetta legginssit ja lenkkarit (joojoo lengginssit ei ole housut). Ylisuuret yläosat piilottaa mukavasti vatsamakkarat jopa istuessa. Mikään ei kiristä eikä purista. Mahtavaa!
Parhautta on erityisesti se, että tällä minimaalisella effortilla olen aivan trendien aallonharjalla. Lyhyen googlettelun jälkeen tulin siihen tulokseen, että tästä kaikesta on kiittäminen Kim Kardashiania. Aivan huikeaa, että kykenen jäljittelemään tätä palkittua ja kiisteltyä muoti-ikonia siitäkin huolimatta, etten ole pahemmin piitannut juosta muodin perässä.
kuva : shutterstock
Toki muodista on moneksi ja trendejä tulee ja menee. Olen silti enemmän kuin mielissäni tästä muodin uudesta rennommasta suunnasta. Alusvaatteista lähtien kaikkea saa saumattomana ja strechinä. Muoti venyy ja mukautuu erilaisille vartaloille. Tänä kesänä kiitin luojaani (Kim Kardashianin lisäksi) pyöräilyshortseista. Olen aivan liian monta kesää kärsinyt järjettömissä minishortseissa, jotka koosta riippumatta hinaavat kohti persvakoa. Tänä kesänä ei tarvinnut kertaakaan nykiä pöksyjä alaspäin, mikä helpotus! Vielä kun muotiin tulisi lyhyet naiset! Olen itse vaivaiset 158cm pitkä ja juuri sopivasti siinä rajamaastossa että voisin ostaa vaatteeni lastenosastolta, jos minulla ei olisi rintoja ja lantiota. Ostan siis ihan naistenvaatteita, mutta joudun aina käärimään lahkeet ja rullaamaan hihat, huokaus.
Olen tässä lämmitellyt uudelleen saliharrastustani ja on kieltämättä kätevää kun pääsen samoilla kotiryysyillä treeneihin, ruokakauppaan ja vaikka kaverin kanssa kahville jos niikseen on, ilman että kukaan kummeksuu vaatteitani. Toki, kuten Kim, myös minä tajuan pukea päälleni parempaa seppälää jos tilaisuus niin vaatii. En minäkään ihan joka mestaan joogapöksyissä hiihdä. Siltikin nimenomaan arkipukeutumisessa minulle passaa paremmin kuin hyvin nämä semi sporttisen trikoot. Onko siellä ruudun takana muita kiitollisia? -mia