Pitävätkö kaikki suomalaiset saunasta?

Yksi yleisemmistä keskustelunaiheista muiden maiden kansalaisten kanssa on sauna. Ensin he järkyttyvät sitä, että olemme siellä alasti. Sitten he kummaksuvat sitä, että melkein jokaisessa talossa/taloyhtiössä on oma sauna. Sen jälkeen he ihmettelevät sitä, että käymme saunassa yhdessä kavereiden kanssa – edelleen alasti. Ulkomailla suomalaisia pidetään kansana, joka nauttii alastomuudesta – ja onhan se totta.

En tiedä, pitävätkö kaikki suomalaiset saunomisesta. Oletettavasti eivät.

Itse en ymmärrä, miksi eivät. Saunahan on yksi parhaimmista keksinnöistä ikinä. Se rentouttaa ja lämmittää, eikä minkään muun asian jälkeen olo ole yhtä puhdistunut.

Nyt, kun olen asunut yli puoli vuotta asunnossa, jossa on oma sauna, en kovinkaan mielelläni enää muuttaisi sellaiseen, jossa sitä ei ole. Kun on oma sauna, sen voi laittaa päälle ihan koska haluaa. Taloyhtiön saunavuoroihin pitää sitoutua säännöllisesti tai ainakin muistaa varata ne.

Tänään haaveilin tanssitunnin jälkeen odottavasta saunasta koko päivän. Joko se on lämmin? Joko? Joko?

Venyttelyn kautta saunaan ja nukkumaan. Ah.

Suhteet Oma elämä Hyvä olo
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.