Mihin hävisi helle..?

Toista viikkoa kun on kauhean kesäflunssan kourissa niin kerkeää telkkarin päiväohjelmat tulla hieman liiankin tutuiksi.
Sohvan nurkkaan on varmasti jo muokkautunut meikäläisen hanurin kuva.
Kuolettavan tylsää…
Ja mikä pahinta: makuaisti on ollut viikon kateissa! Pahin mahdollinen rangaistus jota en toivoisi edes pahimalle vihamiehelleni!
Toisaalta jos jotain hyvää siitä haluaa repiä, niin paino on pudonnut aika mukavasti kun ei tule mussutettua mitään ylimääräistä vain koska se maistuu hyvältä.

Ulkona ei ole oikein tullut käytyä muuta kuin sen verran, että olen heivannut tuon tuhokaksikon välillä purkamaan energiaansa pihalle.
Ja jokakerta olen tärissyt vilusta… Mihin katosi ne ihanat helteet ja kesä?
Sääennusteen perusteella Etelä-Suomessa kyllä on lämmintä, mutta eipä täällä meillä…
Kesä, tule takaisin!!!

Noh, aikamoisen valitusvirren sain nyt aikaiseksi…
Viikonlopun pikareissulla Kokkolaan tuli erään ihanan sisustusliikkeen ikkunassa tällainen vastaan:

suomenkesa.jpg

Noita kaikkia on Suomen kesä parhaimmillaan!
Jos on hyvät ilmat niin en kesällä oikeastaan kaipaa mihinkään ulkomaan reissulle vaan kotimaan matkailu on ihanaa.
Mutta taas kun katsoo ulos ikkunasta ja vilkaisee lämpömittaria niin olisihan se aika mahtavaa lekotella rannalla sateenvarjodrinkki kädessä jossain ihanassa lomakohteessa.

Toiveeni siis tälle päivälle:
Flunssa veks ja helle tänne mars!

Suhteet Oma elämä Ajattelin tänään Höpsöä