Ripaus turkoosia makuuhuoneessa
Moni kyllästyy helposti piristeväreihin, usein minäkin vaihdan niitä, joten mahtaa olla ennätys, että makuuhuoneemme värit ovat pysyneet lähes vuoden samoina.
Pellavaisissa lakanoissa vaan on jotain ihanaa, tämä hailakka turkoosi väri valkoisen kanssa rauhoittaa kummasti.
Puunattua: Makuuhuoneen pinnatuolit on löytyneet mummon varastosta, kunnostettuna ne toimii nyt hyvin yöpöytinä. ”Taideteokseen” sain vihiä Pentikin myyjältä, hän oli tehnyt liikkeeseen vastaanvanlaisen ja kertoi maalausohjeet minulle: vaneria ja maalia ja lakkaa, ainakin seinälle tuli väriä 🙂
Mietinnässä on maalata seinät täysin valkoiseksi ja tasoittaa seinän epätasaisuudet, maalia jäi sen verran yli olohuoneen projektista, että jos kärpänen iskee uudelleen, niin ei kai sille mitään voi.