Teelusikallinen luumusosetta = kiinteiden aloitus = täysimetys pilalla

Facebookin erilaiset äitiryhmät on täynnä samaa pätemistä ja ”vain minun mielipiteeni on oikea” -tunnelmaa kuin mitkä tahansa vauva-sivut ja suomi24:t. Jopa sellaiset ihan fiksun aiheen ympärille kasatut ryhmät sormiruokailuista imetykseen jne.

Sormiruokaryhmässä joku oli juuri avautunut laittamastaan videosta, jossa taapero sotkee ruokaillessaan ja äiti oli sanonut leikkimielisesti siaksi. Tästä ryhmän jäsenet, tottakai, vetivät jos jonkinnäköistä johtopäätöstä kasvatusmetodeista ja lapsen alistamisesta. Huh.

Kaikella rakkaudella imetyksen tuen ryhmää kohtaan (paras ryhmä kaikille imettäjille, saa oikeasti apua ja heti!), mutta sielläkin touhu lähtee välillä käsistä. Vauvan vatsa-asioissa pohti joku luumusoseen antamista, tai mallasuutteen, jotta vatsa lähtisi toiminaan. Pienen vauvan kohdalla kyse on todella lusikallisesta luumusosetta, niin eikös siellä jo himolaktivistit ole lyttäämässä täysimetyksen päättyneeksi. Koska luumusose=kiinteiden aloitus.

Itse ainakin koen täysimettäneeni puoli vuotta, vaikka alussa lisäruokana pitikin korviketta antaa, ja vaikka sammaksen vuoksi välissä syötiin sitruunaa ja puolukkaa, ja vaikka 5kk iässä annettiin öljylisää painon vähäisyyden vuoksi ja vaikka 5,5kk iässä maisteltiin bataattisosetta teelusikan kärjellinen päivässä. Ehkä ihan kirjaimellisesti en täysimettänyt, mutta itse koin sen kuitenkin niin. Nyt joku laktivistimama varmaan jo repii pelihousujaan. Sanonpa vielä vertailun vuoksi, että jos ”lääkkeeksi” otettu teelusikallinen luumusosetta = kiinteiden aloitus = täysimetyksen loppu, niin tekeekö ruoan yhteydessä nautittu lasillinen viiniä raittiista elämästä lopun? Eikö ole vähän samanlainen kärjistys?

Vaikka esimerkiksi imetyksen tuen ryhmässä pääsääntöisesti on vain kannustavaa kirjoittelua, koen perin merkilliseksi tuon vouhkaamisen esimerkiksi siitä, meneekö täysimetys nyt rikki jos lapsi saa hyvin pienen annoksen jotain muutakin kuin rintamaitoa ennen puolen vuoden ikää. Siitä sitten helposti tuleekin syyllisyyden ja epäonnistumisen tunne niille äideille, ketkä ovat vaikkapa juurikin vauvansa vatsaongelmiin neuvolan neuvosta luumusosetta antaneet.

En nyt tiedä mitä imetyksen tuki on tähän mieltä, mutta mielestäni ei missään asiassa, eikä varsinkaan pienten vauvojen kanssa elävien äitien tekemisissä ja valinnoissa, pitäisi olla täysin ehdoton. Voiko tosiaan olla niin vankkumatonta tuo täysimetys, että se menee pilalle, jos puolen vuoden aikana rintamaidon lisäksi vauva saa teelusikallisen jotain muuta? Tämä selittänee varmaan Suomen alhaista prosenttimäärää täysimettäjissä, koska kuten missä tahansa asiassa, Suomessa kaikki pitää tapahtua just prikulleen kirjoitetun säännön mukaan ja siitä ei lipsuta. En voi varmaksi sanoa, mutta vahva tunne on siitä, että monessa muussa maassa ei täysimetys mene pilalle jos vauvaa luumusoseella vatsavaivojen yhteydessä lääkitsee silloin tällöin. Eikä siitä todellakaan tarvitse syyllistyä tai kokea epäonnistuneensa. 

Perhe Lapset Vanhemmuus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.