Hyödynnä heikko dollari ja matkusta halvemmalla
Euron kurssi suhteessa dollariin on vahvistunut viime kuukausina huomattavan paljon. Jos suunnittelet reissua rapakon taakse, nyt voisi olla hyvä hetki varata majoitusta tai vaihtaa rahaa. Tai vaihtoehtoisesti hyödyntää hyvä kurssi tekemällä muita ostoksia yhdysvaltalaisessa verkkokaupassa. Tämä koskee tietenkin vain kaikkea sellaista, mikä myydään dollareissa.
En ole todellakaan mikään Wolf of Wall Street raha-asioissa, mutta huomasin, että olimme säästäneet omassa majoituksessamme useamman satasen heikon dollarin vuoksi! Asiasta innostuneena vaihdoimme ensimmäiset valuuttamme. Olipa hauska saada dollareita kotiin hypisteltäväksi ja nostattamaan matkakuumetta.
Huomasin muuten hyviä tarjouksia Lentodiileissä, muun muassa Los Angelesiin ja San Franciscoon. Olipa siellä Finnairin suoria lentoja New Yorkiinkin, jos matkakärpänen sattuu puraisemaan ruudun sillä puolen. Inspiroivaa viikkoa kaikille!