Torvisoittoa, wanhoja pihoja ja ripaus puutarhaluksusta
Saimme kesällä houkuttelevan kutsun ystäväpariskunnalta, Heliltä ja Jukalta, vierailla heidän luonaan Hamina Tattoon aikaan. Niinpä pakkasimme laukut ja suuntasimme auton nokan kohti Haminaa.
Hamina Tattoo on koko viikon kestävä upea tapahtuma, ja me ennätimme nauttimaan sen tunnelmasta keskiviikon ja torstain ajan. Vaikka vierailumme oli napakka, ohjelmaa riitti aamusta iltaan!
Ensimmäiseksi kohteeksemme valikoitui Linnoituksen wanhat pihat -tapahtuman puistokonsertti, joka viritti meidät Tattoo-tunnelmaan.
Ohjelmalehtinen oli täynnä tapahtumia aamusta iltaan.Täällä odotellaan puistokonsertin alkamista.Puistokonsertti https://youtu.be/kPGW_44gbQ4
Tervasaaressa
Puistokonsertin sävelten jälkeen matkamme jatkui Tervasaareen ja Yhteiskonsertti Liehuun, jossa pääsimme kuuntelemaan livenä MPK Savo-Karjalan, MPK Etelä-Suomen ja MPK Kaakkois-Suomen soittokuntia sekä Kotkan ja Haminan nuoriso-orkesteria – puhallinmusiikissa on kyllä aivan omanlaisensa voima!
Ja tietenkin kerettiin napsia kuvia Tervasaaressa. Tässä pääsin ”Hamina-raameihin”Toki tähänkin kesätapahtumaan kuuluu jäätelö. Nam.
Tattoojuna
Päivän aikana ennätimme hypätä myös sympaattisen Tattoojunan kyytiin. Suurimman osan ajasta taitoimme kuitenkin kävellen: Hamina todellakin hurmasi meidät, kun ihastelimme toinen toistaan kauniimpia vanhoja pihoja, jotka olivat avanneet ovensa yleisölle.
Hyppäsimme Tattoojunan kyytiin Raatihuoneen pysäkiltä. Pysäkit oli myös Torilla ja Tervasaaressa.
Kävelykierroksen varrelta löytyi toinen toistaan viehättävämpiä terasseja sekä erittäin persoonallisia pikkunähtävyyksiä, kuten ehkä maailman pienin Puucee-kirppis sekä oikeasti pienen pieni kenkämuseo! Tällaiset ihanat, huumorilla ja sydämellä tehdyt yksityiskohdat ovat niin viehättäviä ja saavat vierailijat iloiselle mielelle.
”Kaupungin pienin ja hurmaavin puucee kirppis. Tämä piharakennus rakennettiin päärakennuksen kanssa samaan aikaan (1849). Siinä on ollut talli, navetta, vaunuvaja, renkitupa, ulkohuussi, pesutupa, mankelihuone ja jääkellari”Tällainen oli kirppis sisältä. Maksu käteisellä WC-pönttöön tai Mobilepay.Ihana, pieni kenkämuseoKenkämuseon pihakin oli niin viehättävä!Hetken piti odottaa omaa vuoroa, tänne ei montaa ihmistä mahdu yhtä aikaa.Kenkien sovittamiseen sai aikoinaan hyvää palvelua.Aika makeet kengät!Teodor Korttilalle myönnettiin oikeus harjoittaa suutarinliikettä vuonna 1903.
Kauppiaantalomuseo
Kenkämuseon lisäksi kävimme Kauppiaantalomuseossa, joka on vuonna 1841 valmistunut hirsirakennus. Talossa on viimeisenä asunut kauppiasperhe Muravjev, joka piti talossa kauppaa.
Tervetuloa museoon!Leikkeihin kävi monenlaiset lelut.Kukas se sieltä kurkistaa? Kenties joku toinen pariskunta on katsellut tässä samassa kohtaa peiliin satakahdeksankymmentä vuotta sitten.
Ihanat pihat ja kaupungin tunnelmia
Tässä vielä kuvia kaupungin meiningistä
Riku Oolannin puistossaOolannin puisto on ihana pieni puisto, jossa kivat vesielementit ja kukkaset.Vesi, kesä ja aurinko, siis ihan parasta.Kiva paikka käydä kävelyllä.Vuonna 1790 rakennettu lipputorni.Kaupungilla oli leppoisa tunnelma ja paljon hyvän tuulisia ihmisiä.Katuruokapaikkojakin oli tarjolla moneen makuun.Ihmiset nauttivat kauniista ilmasta ja kivasta tunnelmasta. https://youtube.com/shorts/d3qfP-t-XYg?feature=shareKauniit talot ja kukkaset ihastuttivat.Ja nämä värit, miten ihana tämäkin.Ihastuttava sisäänkäyti.Täällä asuu varmasti kivat isovanhemmatEhkä vähän lähti lapasesta tämä valokuvaaminen, mutta ei tätäkään voinut jättää kuvaamatta!Kauniita yksityiskohtia löytyi toinen toisensa perään.Kyllä tälläkin terassilla kelpaisi istuskella.Pihoilta löytyi niin paljon ihania yksityiskohtia, ettei kaikkia millään saanut tallennettua.Tässä olemme Helin kanssa tulossa pihasta ja miehet jo odottelivat portin ulkopuolella malttamattomina.Tuoli prinsessalle.KukkaloistoaMonenlaisia kahvioita oli järjestetty vierailijoille.Kelpaa toki täälläkin huilia varjossa.Kun Tattoosta on kyse, niin toki myös Bastioni ansaitsee tulla kuvatuksi.Ahtaajapatsaalla.
Liisi Myllykankaan näyttelyssä
Liisi Myllykankaan ”Väreilyä” myyntinäyttelyssä oli esillä maalauksellista grafiikkaa.Taiteilija Liisi Myllykangas omassa näyttelyssään.Liisi Myllykankaan teoksissa on käytetty kauniisti värejä, näihin on helppo ihastua.
Ritva Koverolan Ikoninäyttely
Tässä olemme menossa Ritva Koverolan Ikoninäyttelyyn.Ikoninäyttely sijaitsi Lebedeffin Kauppakartanon (1849) pihapiirin holvikellarissa, jonne laskeuduttiin jylhiä portaita pitkin. https://youtube.com/shorts/z43aP-F_CsE?feature=share
Pyhein Apostolien Pietarin ja Paavalin kirkko
Myös ortodoksisessa Pyhien Apostolien Pietarin ja Paavalin kirkossa oli ikoninäyttely.Kirkko oli kerta kaikkiaan upea, ja siitä kuvia lisää sitten seuraavassa postauksessa.
Helillä ja Jukalla
Tuhansien askeleiden ja elämyksentäyteisen päivän jälkeen oli sanomattakin selvää, että jalat kaipasivat jo lepoa. Mikäpä siis sen parempaa kuin päästä illalla lepuuttamaan väsyneitä koipia Helin ja Jukan uima-altaalle ja nauttimaan porealtaan lämmöstä.
Ihana fiilis kuuman päivän päätteeksi pulahtaa altaaseen.Ja heti perään kuumiin poreisiin kylmän juoman kera.
Kiitos Heli ja Juka ihanasta vieraanvaraisuudesta! Hamina Tattoo järjestetään joka toinen vuosi, eli eiköhän oteta uusiksi 2028!