Loppuraskaus ja oksennustauti

Raskauteni on mennyt kokonaisuudessaan niin hyvin ja helposti, että pitihän sitä jotain pientä hämmennystä kai sitten jo tullakin… Minuun iski nimittäin viime perjantaina oksennustauti 🙁 Sitähän onkin nyt liikkeellä, mutta ironista tässä on se, että olen viimeksi ollut oksennustaudissa joskus lapsena. Niin eiköhän sen sitten saanut uudestaan juuri nyt, raskausviikolla 37. 

Täytyy sanoa, että tautihan on aivan kamala sairasti sen milloin tahansa, mutta etenkin kun sen saa näin loppuraskaudessa! Huhhuh. Taudin kulku kaikessa yksinkertaisuudessaan oli se, että to-pe välisenä yönä heräsin oksettavaan oloon. Nukahdin sitten kuitenkin uudestaan, mutta aamulla sama olo jatkui. Kymmeneltä oksensin ensimmäisen kerran ja joskus kahden aikaan toisen kerran. Siinä välissä alkoi nousta lämpö ja kaikki lihakset menivät yhtäkkiä todella kipeiksi, kunnes niitä sitten jo särki koko ajan ihan huolella. Perjantai-iltana kuumetta oli jo 38, joten otin yhden Panadolin.

Muistan lukeneeni jostain, että raskausaikana kuume ei ole vaarallinen sikiölle, kunhan se vain ei nouse todella korkeaksi (jossain taisi olla maininta, että ei yli 38 asteen) tai kestä useita päiviä. Mutta että jos se uhkaa nousta korkeaksi, sitä pitää sitten lääkkeillä laskea. Niinpä tosiaan otin sen Panadolin ja sehän alkoi aika pian laskea kuumetta. Ja poisti lihassärynkin hetkeksi, joka oli kyllä taivaallista. 

Lauantai-aamuna lämpöä oli onneksi enää vain lievästi (36,6 —> normaalilämpöni on jotain 35-36 väliltä), mutta lihassärky oli palannut. Ehkä kuitenkin lievempänä kuin perjantaina, mutta etenkin vessassa käydessä kävely oli tuskallista, kun joka paikkaan sattui. Olo oli jo vähän parempi kuitenkin, joskin aika heikko ja väsynyt, sillä en ollut pystynyt edellisenä päivänä syömään kuin kaksi lusikallista soijajogurttia ja kolme haukkua pitsaa, sillä vaikken enää sen toisen oksukerran jälkeen varsinaisesti laatannut, koko ajan oksetti ja etoi. En silti jaksanut tehdä muuta kuin pitää silmiä kiinni ja joko vain maata tai sitten nukkua. Aina, kun käänsin kylkeä kaikkiin lihaksiin sattui ja sitten kaiken lisäksi vielä vauva painoi lantioon. 

Iltaa kohti lämpö alkoi taas nousta ja oli jo 37,6, kun otin maitohappobakteeritabletin. Ystäväni suositteli niitä minulle ja lopulta mieheni ehti niitä hakea apteekista. Ja kuinka ollakaan tunnin kuluttua lämpö oli laskenut 37,2:teen! Muutenkin olo alkoi yllättäen kohentua ja jaksoin katsoa telkkariakin. Syötyäkin sain puuron mustikoilla, banaanin ja kaksi soijajogurttia – huima edistys edelliseen päivään siis. Menin puoli ysiltä nukkumaan ja otin sitä ennen vielä toisen maitohapon. Heräsin ensimmäisen kerran vessaan juotuani koko illan reippaasti vettä kymmeneltä ja paita oli silloin jo märkä hiestä ja tunsin, ettei kuumetta enää ollut. Loppuyö meni oikein hyvin vaikka heräilinkin vessaan ainakin neljä kertaa.

Sunnuntai-aamuna olikin sitten aivan ihana olo! Lihassärky oli enää muisto vain, lämpöä ei ollut tippaakaan (35,3), vatsa tuntui normaalilta, oli plajon energisempi olo ja mikä parasta, ensimmäistä kertaa sitten torstai-illan minulla oli viimein myös nälkä 🙂 Lepäilin kuitenkin vielä sen sunnuntain ja aika varovaisesti ja kevyesti sai edelleen syödä, mutta olipa jälleen ihana olo!

Vauva reagoi oksennustautiin siten, että liikkui kyllä tasaisesti, mutta selvästi vähemmän ja hennommin kuin aiemmin silloin perjantaina, jolloin en oikein pystynyt syömään mitään. Senkin varmaan piti levätä, kun eipä sillekään energiaa mistään tullut. Lauantaina liikkeet olivat taas selvästi vahvempia ja sunnuntaina jo ihan entisen kaltaisia :) Onneksi sain kuitenkin koko ajan juotua nestettä ja otin myös vitamiineja purkista. Tosin perjantaina oksensin nekin ulos…

Noita maitohappobakteereja aion syödä tästä eteenpäinkin, sillä minulle selvisi, että Turun ja Helsingin yliopistoissa ja ulkomailla tehdyt tutkimukset osoittavat, että raskauden aikana äidin syömät maitohappobakteerit suojaavat lasta allergioilta ja infektioilta, usein vielä vuosienkin päästä synnytyksen jälkeen. Turun yliopiston uusi tutkimus osoittaa, että probiootit voivat ehkäistä kaksi kolmesta raskausajan diabeteksesta. Lisäksi maitohappobakteerit voivat ehkäistä vauvan vatsavaivoja ja ainakin edistävät vauvan suoliston kehitystä.

 

varjo_500.jpg

 

Hyvinvointi Terveys Raskaus ja synnytys
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.