Menovinkki, tai: Taiteen rusettiluistelu sinkuille

Huomio kaikki pääkaupunkiseudun sinkut! Kyllästyttävätkö baarien lihatiskifiilis ja huutokeskustelut? Tekisikö mielesi Onnelan kävijäkuntaa kulturellimpaa seuraa? Taidehallissa järjestetään torstaina Taiteen rusettiluistelun nimeä kantava tapahtuma, jossa sinkut tutustuvat taiteeseen yhdessä.

rusetti.jpg

Taidehallin ja Humanistisen korkeakoulun yhteistyönä syntynyt tapahtuma on Cityn artikkelin mukaan osa kulttuurituotannon opiskelijan opinnäytetyötä. Tapahtuman Facebook-sivuilla  illan kulusta kerrotaan näin:

“Tule mukaan Tomás Saracenon näyttelyyn taidesuunnistukselle, tekemään pimeässä valotaideteoksia ja nauttimaan Suomen parhaimpiin kuuluvan baristan valmistamaa kahvia.”

Jos siis tahdot kumppanisi tykkäävän taiteesta ja kahvista, suuntaa tänne!

logo.jpg

Muuten mainiolta kuulostava tapahtuma saa minulta miinusta annan nimestään – se on meinaan harhaanjohtava. Minä kun ajattelin jo, että luvassa olisi oikeaa rusettiluistelua! Siinä on meinaan klassinen ja hieno laji, sellainen josta jopa minunkaltaiseni epäsporttinen tyyppi innostuu.

Muistan osallistuneeni useampaankin rusettiluisteluun pikkupaikkakunnalla vietettyjen nuoruusvuosieni aikana. Oi sitä jännitystä ja suoranaista sähköä ilmassa! Tapahtumaan valmistuttiin tietysti yhdessä kavereiden kanssa, ja biletoppien sijaan vietimme tuntikausia hattuja ja huiveja ja lapasia valiten. Ja olo oli aina niin loistelias – kaunoluistimet jalassa sitä tunsi itsensä väistämättä jonkinlaiseksi jääprinsessaksi (vaikka todellisuudessa olisikin viettänyt suurimman osan ajastaan perse tai naama jään pintaan kosketusta ottaen). Kentällä luisteltiin ympyrää kavereiden kanssa käsikädessä poikia sivusilmällä vilkuillen. Ja oma numerolappu pidettiin tietysti jemmassa siihen asti kunnes oma pari tuli bongattua, ja sitten päätettiin varhaisteinin julmuudella, että kelpasiko tyyppi vaiko ei.

Oi niitä aikoja. Järjestetäänköhän jossain vielä oikeita rusettiluistelutapahtumia? Pieni googlailu kertoi We Love Helsinki -poppoon organisoineen moisen vuonna 2009, mutta sen uudemmista tapahtumista en löytänyt tietoa. Kummallista sinänsä – tätä retrompaa ideaa ei meinaan löydy, ja veikkaan että osallistujiakin riittäisi. Kukapa ei iloisesti heiluttaisi hyvästejä nettideiteille, pikatreffeille ja mitä sekalaisemmille senssipalstoille, jos tarjolla olisi tilaisuus leikkiä jääprinsessaa!

 

Kuvat: city.fi, welovehelsinki.blogspot.com

Suhteet Rakkaus Suosittelen
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.