Emma Watson YK:ssa, tai: Naisen seksuaalisuus on lyömäase

Muutamia päiviä sitten Emma Watson piti YK:ssa HeForShe-kampanjan lanseeraavan, sukupuolten välistä tasa-arvoa koskevan puheen (josta olettekin varmaan jo kaikki kuulleet). On aina hienoa nähdä julkisuuden henkilöiden puhuvan tärkeistä aiheista – ja aivan erityisesti kun kyseessä on feminismi, sana jolla on yhä jostakin syystä kovin huono kaiku. Positiivisimpina hetkinä ehdin jo toisinaan ajatella, että ehkä jo pian sana saadaan palautettua alkuperäiseen merkitykseensä ja että ehkä jo pian nuoret naiset ja miehetkin voivat taas ylpeästi sanoa olevansa feministejä.

//www.youtube.com/embed/p-iFl4qhBsEMutta. Positiiviset hetket eivät valitettavasti koskaan kestä kovin pitkään. Sillä vain tovi Watsonin puheen jälkeen internetin pimeimmästä nurkasta alkoi kuulua uhkauksia levittää hakkeroimalla varastettuja, yksityisiä ja mahdollisesti alastomuutta sisältäviä kuvia Watsonista.

Ja tässä kohtaa pitää oikein pitää pieni paussi asiaa pohtiakseen. Sillä sen lisäksi, että Watsonia vastaan hyökättiin tämän KEHDATTUA puhua feminismistä ja vaatia naisille samaa arvoa kuin miehillekin, tätä vastaan myös hyökättiin käyttäen tämän vartaloa ja seksuaalisuutta aseena. Varastettujen alastonkuvat levittäminen on monella tapaa yhä pahinta mitä naiselle voi tapahtua ja oikeastaan surullisen täydellinen esimerkki siitä miten kaukana tasa-arvosta yhä olemme. Vastoin kohteen tahtoa levitettävät alastonkuvat nimittäin hyödyntävät naisen seksuaalisuuteen liittyvää dikotomiaa: naisen pitää olla seksikäs (miehen silmille) mutta tämä ei saa olla seksuaalinen (itse, ihmisenä). Alastonkuvat ovat masturbointimateriaalia miehille, mutta naisesta itsestään ne tekevät halvan lutkan. Kyseessä on kenties yksi selkeimmistä ja pahimmista tavoista, joilla naisen ruumiin voi alistaa miehen käyttöesineeksi ja naiselle itselleen ainoastaan häpeän lähteeksi. Ja niin patriarkaatti voittaa, jälleen kerran.

Voi olla että Watsonia kohtaan tehdyt uhkaukset ovat pelkkä huijaus eikä kuvia ole olemassakaan, tai että ainakaan uhkaajilla ei ole niitä hallussaan. Mutta oikeastaan sillä ei ole väliä. Uhkauksilla itsellään kuitenkin on, sillä ne kertovat paljon siitä millaisessa maailmassa me yhä elämme. Sillä kuten Voxin tapausta koskevan jutun otsikko huomauttaa: The sexual threats against Emma Watson are an attack on every woman. (Suosittelen ehdottomasti lukemaan tämän ajatuksiaherättävän jutun!) Sillä juuri näinhän se on. Naisia lutkitellaan ja huoritellaan (seksuaalisuuteen liittyen ja usein silloinkin jos ei sattunut olemaan kiinnostunut seksuaalisia ehdotelleesta tyypistä). Raiskataan. Raiskaajat pääsevät kuin koirat veräjästä koska naisen sanottiin pukeutuneen väärin, halunneen sitä, olleen humalassa, ihan sama, liitä tähän tekosyy x.

Naisen seksuaalisuus on lyömäase, jolla naisia yhä tänäkin päivänä jatkuvasti suomitaan.

Watson, aivan kuten esimerkiksi Anita Sarkeesiankin, ovat naisia jotka uskaltavat puhua vääryyksiä vastaan ja jotka sittne joutuvat erilaisten uhkausten ja jopa hyökkäysten kohteiksi. On näköjään olemassa edelleen suuri määrä ihmisiä, joiden mielestä naisen tulisi vaieta paitsi seurakunnassa myös internetissä ja jopa YK:ssa. Mitään ei saa kritisoida, ei naisperspektiivistä ainakaan.

Ja juuri tämän johdosta meidän tulee, tietysti, kritisoida vääryyksiä yhä enemmän. Yhä äänekkäämmin. Ja myös muistaa tukea toisiamme: kirjoittaa, huutaa tai vaikka tanssia vastalauseemme kun vääryyksiä vastustaneet joutuvat hyökkäyksen kohteeksi. Niin ettei yksikään Emma tai Anita jää yksin taistelussaan patriarkaattia vastaan.

kulttuuri suosittelen uutiset-ja-yhteiskunta uutiset-ja-yhteiskunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.