Tissit Prismassa
Piipahdin eilen paikallisessa Prismassa etsimässä lahjaa tuttavan lapselle, ja kylläpä loksahti leukani lattiaan kun törmäsin värityskirjahyllyn vieressä tähän allaolevaan näkyyn. En meinaan odottanut löytäväni ponien ja prinsessojen keskeltä myös tissijulisteita.
En suinkaan halua olla mikään hirveä tiukkapipo… mutta. Nyt kun tasa-arvossa ollaan vähitellen pääsemässä siihen pisteeseen, että esimerkiksi erilaiset tissikalenterit työpaikkojen kahvihuoneissa alkavat olla menneisyyttä, Prisman kaltaisissa suurissa kauppaketjuissakin voitaisiin pikkuisen pohtia tissijulisteiden myymisen mielekkyyttä. Myös hyllypaikkaa lasten puuhakirjojen vieressä voisi ehkä harkita vielä vähän.
Toisaalta yhdistelmää voinee ainakin pitää rehellisenä kuvana siitä, mitä on olla tyttö nykyään, tytöt kun tuntuvat kasvavan enenevissä määrin prinsessakulttuurin ja jonkinlaisen seksibeibimaailman välissä, kahden ääripään välillä tasapainotellen. Ehkä kyseessä onkin siis modernin tyttöyden terävä kommentointi kuvan keinoin? Vähän myös naurattaa tuo julisteen ja Frozen-värityskirjan nököttäminen vierekkäin.
Kuin kaksi marjaa!
Jos kauppabongaukset ja niistä kehkeytyneet keskustelut kiinnostavat, jatka lukemista:Ovatko yliseksualisoidut lelut haitallisia lapsille?Raging Bitch: Käsityöläisoluiden seksismiSiivousvälineiden sukupuoli: Onko tiskiharjasi nainen?