Missä rakkaus alkaa

En koskaan väsy kuulemaan tarinoita siitä, missä sittemmin rakastuneet ihmiset ovat ensi kertaa tavanneet. Aiheessa on jotain äärimmäisen kiehtovaa, ja toisinaan tarinat ovat myös todella hämmentäviä. Lähipiirissäni olen kuullut aikuisina uudelleen kohdanneista lapsuusystävistä, sairaanhoitajasta ja potilaasta sekä liftarista ja tälle kyydin antaneesta autoilijasta. Ja sitten on tietysti myös niitä tavallisempia tarinoita, joissa tavataan klassisesti kavereiden kautta, harrastuksissa tai töissä – ja kaikkine pienine koukeroineen, usein varsin sattumanvaraisine tapahtumasarjoineen, joista myöhemin tuli merkittäviä, nuo tarinat ovat ihan yhtä koukuttavia.

Missä rakkaus alkaa

Jostain syystä syvennyin pohtimaan asiaa tänään ja ryhdyin oikein listaamaan, missä olen entiset kumppanini tavannut. Yhden tapasin liveroolipelissä ja toisen konemusiikkibileissä. Yhden kanssa kohtasimme aborttioikeutta puolustavassa mielenosoituksessa. Usein rakkaus on alkanut myös sillä yleisimmällä tavalla eli ystävien kautta, ja joskus se on löytynyt nettideittipalstalta. Harrastusten kautta en muista koskaan rakastuneeni ja töistäkään en ole löytänyt seurustelukumppania (Erityisiä Ystäviä kylläkin).

Ja entäpä sitten nykyinen kumppanini? Totuuden nimissä on sanottava, että olimme viettäneet niin monia vuosia samoissa piireissä ennen kuin ns. löimme hynttyyt yhteen, että meistä kummallakaan ei itse asiassa ole minkäänlaista mielikuvaa siitä, milloin tapasimme ensimmäisen kerran. Suhteen alkamiseen johtaneet olosuhteet sen sijaan kyllä muistan: niihin liittyi bluegrass-konsertti, yksi amorina juoninut ystävä sekä pullo halpaa, todella pahaa giniä.

Ja niin lämmin kuin sen halvan ja pahan ginin muisto onkin, oma kaikkien aikojen suosikkini how we met -tarinoista on kuitenkin englantilaispariskunnalta, joista yksi ylläpiti Waterstones-kirjakaupan Twitter-tiliä ja toinen rakastui tämän tviitteihin. Ja sitten: reader, she married him.

 

 

Missä tapasit kumppanisi?

 

Jos aihe kiinnostaa, jatka lukemista:asioita joita kaipaan parisuhteestahaluan jonkun joka auttaa viikkaamaan lakanateksän kanssa kaljalla

 

seuraa blogia myös Facebookissa ja Bloglovinissa.

Suhteet Oma elämä Rakkaus