Kuka on Nopee Ja Värikäs?

Nopee Ja Värikäs on oikeestaan ehkä mun jonkinlainen alter ego?

Nopee Ja Värikäs syntyi 2015, kun pohdin mikä voisi olla hauska nimimerkki instagramiin. Olin joistain lukenut juuri kuvatekstin ”sairaan nopee ja värikäs” joka liittyi ilmeisesti johonkin kengännauhoihin. Ajattelin, että siinä! Siinä olisi mun riittävän outo ja mua kuvaava nimimerkki. Tietenkin se riistäytyi käsistä ja päätyi myös nimekseni Facebookiin koska mun porukoissa eli niissä päihdeporukoissa oli tapana käyttää jotain muuta kuin oikeaa nimeä Facebookissa ja itse en pitänyt sukunimestäni tuolloin joten päätin liittyä remmiin. Otin nimestä jotenkin luonteen itselleni.  Kaikki hullutus ja vähemmän järkevä toiminta mitä tein esim. muutin tuntemattomien ihmisten kanssa yhteen tai aloin seurustelemaan päivän  tuntemisen jälkeen kuittasin sillä, että olenhan ”Nopee Ja Värikäs” ja siihen kaverit vain nauroi. Välillä kaverinikin totesivat tempauksiini, että ”no mut sähän oot nopee ja värikäs” ja sekös nosti intoani pitämään tämän alter egon.

Nykyään olen siis aikuistunut tuosta 10 vuotta eteenpäin ja suureksi yllätyksekseni Nopee Ja Värikäs on nykyään yritykseni nimi. Tavallaan. En nyt ole sitä vielä niin viralliseksi tehnyt, mutta toivottavasti jonain päivänä. Silti mun yrityksen löytää nopeejavarikasdreads nimen alta instagramista. Facebookin nimenä se ei ole enää.

Kuka on sitten tämän nimimerkin takana?

No täällä on Alisa, moi vaan! Olen 30 vuotias nainen, vaimo, äiti, yrittäjä, opiskelija

Kaikista eniten kuitenkin mua ehkä valitettavasti kuvaa sanat ”adhd ja toipuva-addikti”. Mun koko elämän tarina rakentuu näiden kahden sairauden ympärille. Toipuva addikti olen ollut 3 vuotta ja 3 kuukautta. Käyn siis toistaiseksi vielä korvaushoidossa, mutta älä vielä pudistele päätäsi: olen lopettamassa sen.

Adhd taas on ollut mulla koko mun elämän niin kun adhd yleensä tuppaa olemaan. Olen saanut siihen apua vasta viime kesänä joten tämä uusi ihana elämä on mulle täysin uusi konsepti. Olin rakentanut identiteetin sen sairaan ihmisen ympärille joka koulussa pärjäsi juuri ja juuri, ihmissuhteissa oli aina ongelmia, kotona ei jaksanut tehdä yhtään mitään ja päihteistä haki dopamiinia sekä itsevarmuutta. On ollut opettelua, että päihteissä olenkin kamalin versio itsestäni ja lääkkeen avulla jaksan tehdä asioita, jopa nautin niistä! Koulunkäynti ei valitettavasti suju vieläkään kovin hyvin, hehheh… Nolla tutkintoa valmiina, kaksi kesken.

Yrittäjä musta tuli täysin sattumalta: otin takut eli rastat ja mun piti itse oppia huoltamaan niitä. Myöhemmin tajusin, että siitä saa ihan rahaakin ja rupesin huoltamaan toisten takkuja ja tekemään heille myös alusta asti takut tai letit. En ollut ikinä ajatellut, että musta voisi tulla yrittäjä eikä se ollut mua koskaan kiinnostanut. Kauppiksessa meillä olisi ollut yrittäjyyden kurssi, mutta en osallistunut sille koska ajattelin, että musta ei ole kenenkään pomoksi, ei edes itseni. Tämä asenne toki tulee kotoani ja kotikasvatuksen ansioista olenkin tehnyt kaiken yleensä puolella teholla, mutta siitä lisää myöhemmin.

Harrastan nykyään paljon asioita ja olen hyvä aika monessa asiassa. Tuo on vaikeaa ollut mulle sanoa, että olen jossain hyvä. Virkkaan, kuvaan youtubea, editoin, meikkaan, heittelen veitsiä, sisustan, maalaan, tatuoin, piirrän ja nyt kirjoitan blogia.

Vaimo olen ollut kohta kuusi vuotta. Avioliitto ja mieheni ansaitsee tosin ihan oman kirjoituksensa ellei parikin!

Seksuaalisuuteni ei määritä minua, mutta kerrotaan sekin nyt tähän, että olen ylpeäasti sateenkaariväkeä! Bi-seksuaalina itseni näen, mutta tosiaan kun suhdetta miehen kanssa on se 7,5 vuotta takana niin ihan ei ole naisjutut tuoreessa muistissa, haha!

Opiskelusta voisin sen verran vielä kertoa, että kauppiksen lopetuksen jälkeen odotin 13 vuotta ennen kuin palasin koulun penkille. Se on paljon aikaa se, tiedän. Enkä tehnyt mitään muuta fiksua sinä aikana kuin lapset ja pitkän parisuhteen. Kyllästyin kuitenkin täysin toimettomuuteen ja kuntouttavat työpaikatkaan eivät tuntuneet enää riittävän joten hakeuduin huisalalle aikomuksenani saada tosiaan ammattitutkinto. No se ei nyt mennyt ihan niin kuin strömsössä koska jouduin vuoden käymään ilman lääkitystä ja sitten, kun sain lääkityksen niin tapahtui elämäni mullistava käänne…

 

puheenaiheet oma-elama syvallista ajattelin-tanaan