Kauan kadoksissa ollut harrastus
Oon koko kevään haaveillut minijärkkärin ostamisesta, myin jopa oman Canon EOS:ini pois sen takia. Isoa järkkäriä tuli käytettyä niin vähän, koska en jaksanut ikinä raahata sitä mukanani mihinkään. Meinasin kuitenkin tulla jo toisiin aatoksiin kun laskin pennosiani ja näin luottokorttilaskun.
Mutta! Muistin yhtäkkiä jostain syystä 15-vuotiaana perustamani Photobucket-tilin ja voi mitä ihania nostalgisia otoksia sieltä löytyikään! Muistin, että mähän rakastin valokuvaamista. Mulla oli aina kamera mukana missä ikinä oltiinkaan. Kaverit toimi ihanina malleina ja muistan yhdenkin kesäaamun, kun herättiin viideltä ja poljettiin läheiselle uimarannalle ottamaan kuvia. Meillä oli aina ihan superhauskaa ja järjestettiin kuvaussessioita missä milloinkin. Kerran oon jopa raahannut Toreyn keskellä talvea lumihankeen puolialastomana. Mallille tehtiin hieno irokeesi ja meikit, yläasteikäisinä meillä oli todellisia visioita! 😀
Valokuvaus on jostain syystä ihan kokonaan jäänyt, lukiossa sentään tein vielä filmikuvia. Nyt en oo pitänyt kameraa mukanani moneen vuoteen. Päätinkin, että kyllä mä sen minijärkkärin ostan, tingin sit jostain muusta. Ja opettelen taas nauttimaan kuvaamisesta.
Harmi että kuvat ovat tosi pieniä ja aika huonolaatuisia kaikkien muokkailujen jälkeen, mutta onneksi ovat sentään tallessa edes tällaisina!