Vauvanhoidon ikivihreät neuvot

Kolmen kuukauden äitiyden aikana olen huomannut, että jotkin asiat vauvanhoidossa tuntuvat olevan sukulaistätien ja -mummujen keskuudessa erityisen kuumia perunoita. Varsinkin näitä neljää kuulee tosi usein hieman vanhempien naisten suusta:

1. ”Anna sille tutti.” Sukulaistädit haluavat tietysti pitää vauvaa sylissä ja aina kun itku alkaa, aletaan etsiä tuttia. Olen joka kerta yrittänyt sanoa, että Pertsa ei jostain syystä pidä tutista vaan lähinnä irvistelee kun sitä yrittää laittaa suuhun ja jos huuto on jo alkanut, tutin tarjoamisesta poika loukkaantuu verisesti. Mutta ei auta, tädit eivät usko että on olemassa vauva joka ei halua tuttia ja päättävät aina kokeilla ihan ite, jos se äiti vaikka jotenkin käyttää sitä tuttia väärin.. jaaaa sekunnissa tutti on lattialla raikuvan huudon saattelemana. ”Aijjaa, ei tää vissiin sit syö tätä.”

2. ”Sille tulee varmaan hirvittävän kuuma sylissä.” Tämän olen kuullut kesän aikana varmaan 10 kertaa eri ihmisten suusta. Itse pidin varsinkin ensimmäiset kuukaudet vauvaa sylissä lähes koko ajan, eikä tullut mieleenkään, että se tuntisi olonsa jotenkin epämukavan kuumaksi, kun ei ollut mitenkään hikinen tai tuntunut lämpimältä. Tai että itku johtuisi kuumuudesta, koska ihan samalla tavalla se rääkyi ilmastoidussa autossakin. Mistä johtuu, että tämä ajatus pälkähti jokaikisen 50+ naisen mieleen, jotka vauvaa keskikesällä pitelivät? Onko nää niitä sellaisia asioita, joista ymmärtää huolehtia vasta kun on isoäiti?

3. ”Onpa tosi typerää ettei enää saa antaa vettä vauvalle.” Tähän en jaksa enää vastata muuta kuin ”mmm”. Onhan se typerää ettei nykyään enää neuvota juottamaan vauvalle vettä… eiku hetkinen, oiskohan se sittenkin vaan ihan jees? Siis kyllähän vauvalle saa antaa vettä jos siltä tuntuu, mutta itse en ainakaan näe siinä mitään pahaa, että vauva pärjää pelkällä rintamaidolla ja siitä myös neuvolassa kerrotaan. Säästyypähän vesien ja pullojen keittelyltä. Ja kiitos neuvoista mutta sammas ei lähde vedellä huuhtelemalla.

4. ”Riittääkö sulla maito?/Mistä sä voit tietää että sitä maitoa tulee tarpeeksi?/Imetätkö molemmista rinnoista samalla kerralla?/Annatko jo korviketta?/Ethän vaan anna korviketta?” Enough said.

Postaus on tehty kaikella rakkaudella ihania sukulaistätejä kohtaan, toisinaan vaan huvittaa miten samanlaiset ajatukset kaikilla pyörii päässä vauvaa hoitaessa. 🙂 Loppuun vielä huumoripläjäyksenä äitini idea laittaa Pertsalle kypärämyssy, kun tämä laitettiin parvekkeelle iltapäikkäreille. Heinäkuussa.

IMG_4510pieni.jpg

Mumma hei, ei näin.

suhteet ystavat-ja-perhe
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.