Support your local

Nyt jos koskaan on aika tukea paikallisia pk-yrittäjiä. Nautiskelemme säännöllisesti muutenkin erityisesti turkulaisesta ravintolatarjonnasta, mutta nyt jos koskaan, tuki on erityisen tärkeää. Ajattelinkin tehdä pienen listauksen tämänhetkisistä suosikkiyrityksistäni.

 

Elintarvikeliikkeet:

 

Italian Herkut

Ihana pieni italialaisia elintarvikkeita myyvä liike. Täältä saa mm. hyvää ja laadukasta oliiviöljyä.

http://www.italianherkut.fi/en/

 

Leipomo Gryn

 Pieni juurileivontaan erikoistunut leipomo, josta saa taivaallisen hyviä pain au chocolat -leivoksia. Tuotteet voi noutaa kotiin.

 https://www.leipomogryn.fi/

 

Ravintolat:

 

Thai in Town

Herkullista thaimaalaista ruokaa. Ehdoton kantapaikkamme, josta käymme säännöllisesti hakemassa take away -annokset. Varaudu lounasaikaan jonoihin!

https://www.thaiintown.fi/

 

VG wok

Huippuhyvää asialaista kasvisruokaa. Oma suosikkini on Massaman curry tofulla.

https://www.vgwok.fi/

 

Pub Niska

Kenties Turun parhaat peltileivät eli pizzat. Saa tilattua ainakin Woltin kautta.

https://www.niskaturku.com/fi

 

Vaatteita:

 

PUF design

Laadukkaita kotimaisia designtuotteita ja -vaatteita myyvä kivijalkaliike, jolta löytyy myös verkkokauppa.

https://www.pufstore.com/

 

Lil Jo & Vilja

Turussa valmistettuja lasten- ja naistenvaatteita. Tarjolla jonkin verran myös second hand -vaatteita.

https://www.liljovilja.fi/

 

Kui design

Aidosti turkulaista designia.

https://www.kuidesign.fi/

 

Second hand -vaatteita:

 

Mami&minä

Suloinen pieni lastenvaatteiden second hand -liike, jolla on nyt myös verkkokauppa.

https://mamijamina.com/

 

Aurinkoista viikkoa,

Elina

puheenaiheet suosittelen ostokset ajattelin-tanaan