Ei millään pahalla

Hindulaisuuden suurin juhla Nepalissa on Dashain, jota parhaillaan vietetään. Sen historia perustuu kertomukseen jumalatar Durgan ja demoni Mahishasuram välisestä taistelusta, jonka hyvä jumalatar voitti.

Ohjelmassa on leijojen lennätystä, bambusta rakennettuja korkeita keinuja, uusia vaatteita ja suvun yhdessäoloa. Uskonnollisia rituaaleja ovat eläinten massateurastukset temppelialueilla, yhtenä päivänä vuohen kaulan katkaisu kotipihalla ja toisena suvun vanhimpien laittama tika.

Tika on punaisesta värijauheesta, jogurtista ja riisistä tehty seos, jota painetaan sormilla vastaanottajan otsaan. Sillä halutaan toivottaa runsautta, varallisuutta ja terveyttä tuleviin vuosiin – sillä halutaan siis yhdella tavalla siunata.

 

WP_000370.jpg

Pyhät miehet laittavat tikoja temppelialueilla

 

Minuakin on siunattu, minullekin on laitettu tika. Minua on siunattu myös muilla tavoilla. Pääni päälle on heitetty kukkia ja laskettu käsiä, minulle on toivotettu ”Kristuksen rauhaa” ja ”Jumalan terve”. ”Voimia”, ”Turvallista matkaa”, ”Hyvää Joulua/juhannusta” ja niin edelleen.  Karismaattiseen liikkeeseen kuuluva jenkki on rukoillut ääneen minun puolestani ja hindulainen matkaopas pyysi minua rukoilemaan Jumalaani puolestaan. Pidän myös itse siitä, jos löydän sopivia toivotuksen tai siunauksen sanoja läheiselle, jolla on edessään jotain tärkeää.

 

fr635175150828830000.jpg

God(s) bless this bus journey.

 

Kaikille asia ei ole kuitenkaan yksinkertainen. Jotkut ovat ihmetelleet, miten voin kutsua itseäni kristityksi ja kantaa otsassani ja ranteessani hindulaisia (tai muiden uskontojen) merkkejä siunauksesta.

Minulle vastaus on helppo: tässä maailmassa on aivan tarpeeksi ristiriitoja ja katkeruutta, joiden seurauksena toivotaan toiselle pahaa. Jos joku haluaa toivoa minulle hyvää, otan sen ilomielin vastaan.

Pidän erityisesti kaikista niistä hyvän toivottamisen tavoista, jotka eivät sisällä painostamista tai oletuksia. Symboliselle tasolle jäävät siunaukset merkit jättävät tilaa jokaisen omalle käsitykselle siitä, mitä se siunaus loppujen lopuksi on.

Moni sitä toki toivottaa oman jumalansa kautta tai nimessä, mutta ei se sitä poista etteikö sitä saisi myös vastaanottaa oman jumalansa/kohtalonsa kautta.

Wikipedian mukaan siunauksen tarkoituksena on ei sen enempää eikä vähempää kuin ”langettaa korkeamman vallan armovoima”. Armollisuutta ei tässä maailmassa liikaa ole, kelpaa minulle.

 

liput.jpg

Rukouslippuja Tharepatissa.

 

Korkeamman vallan armovoimaa  sinunkin viikkoosi!

Juudit

suhteet ystavat-ja-perhe suosittelen ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.