Bloggarit Kiseleffissä – sponsoroitua sisältöä
Olin eilen illalla kuuntelemassa Kiselffin talossa bloggareiden tunnelmia syksyn puhutuimmista aiheista. Eniten tuntui puhuttavan blogien piilomainonta ja toisaalta se, miten bloggari elantonsa ansaitsee.
Blogikirjoittajia verrattiin toimittajiin, joiden jutut ovat usein mainonnan keskellä vailla mitään ongelmaa. Ja toisaalta toimittajat kirjoittajat jonkin lehti-talon, muun instituution tai arvomaailman alla. Anu Harkki kyseli, että ei kai bloggarin todellisuus ole muuta.
Meidän blogin ylänurkassa lukee aina: sponsoroitua sisältöä. Olen usein miettinyt, että mistä tässä oikein on kysymys. Tietysti me haluamme kertoa, että teemme tätä kirkon työntekijöinä tai muuten kirkkoon sidoksissa olevina. Blogiamme koordinoidaan kirkkohallituksesta käsin. Mutta mitä muuta se lupaa? Tai mihin se meitä velvoittaa?
Jokainen meistää uskoo tavallaan. Jokaisella meillä on ihan oma suhde kirkkoon. Moni miestä on pappi. Mutta emme edusta mitään virallista kantaa, ja kuitenkin olemme jokainen omalla äänellämme kirkon ääniä. Tuoko se paineita? Kyllä ainakin joskus. Toisinaan se on iloinen juttu, toisinaan surettaa ja toisinaan vihastuttaa.
Mutta meitä yhdistää halu kirjoittaa ja pohtia elämän merkityksiä, meidän elämässämme on uskon todellisuutta, vaikka erilaista, meitä yhdistää toivo?
Vai yhdistääkö?
Hei bloggariystäväni, kertokaa, mitä se sponsoroitu sisältö on?
Ja lukijaystäväni, kertokaa, mitä te meiltä odotatte?
—
Kuvassa on Ratata -blogin Karin Lindroos, joka oli Kiseleffin talossa Vimman putikiissa kauppaamassa joulukirjaansa sekä kalentereitaan. Valokuvat ovat Usva Torkin ja ne ovat Vimman alakerassa näyttelyssä. Suosittelen!
Mari Inka