Tee parannus! Naura!

331293_2377721175500_29485402_o.jpg

 

Osallistuin Inuit Mask Dance -kurssille. Perinteisessä inuiittitanssissa etsitäään yhteys omaan eläimelliseen puoleen. Opettaja, grönlantilainen inuiitti, Elisabeth Heilmann-Blind näytti matalassa haara-asennossa keppi poikittain suuussa miten päästää esiin kolme perusolotilaa – seksuaalinen halu, aggressio ja huumori.   

 

http://www.youtube.com/watch?v=LtEHYoq2UFs

 

Huumori, nauru ja leikki ovat paitsi yksilön kannalta elintärkeitä niin ne sitovat ihmisiä myös toisiinsa. Ne luovat yhteisöjä tai kertovat kuulumisesta yhteisöön.   On olemassa huumoria, jota ei ymmärrä kuin toinen saman kulttuurin kasvatti. Minä nauran esimerkiksi tälle: http://ohosiioni.blogspot.fi/2011/10/ote-wanhasta-suwiseurasaarnasta.html Nauru kertoo kenen kanssa sinun kannattaa elämäsi viettää. Kaipaan siskojani usein vain siksi, että heidän seurassaan nauran vatsani kramppiin. 

 

Nauru voi parhaimmillaan kaataa totalitaarisen hallinnon tai auttaa parantamaan sen aiheuttamia haavoja. Nero nimeltä Charles Chaplin teki jo vuonna 1940 satiirin Hitleristä, elokuvan Diktaattori. Elokuva sisältää kuuluisan päätöspuheen lisäksi mielettömän parodiapuheen.  
 

 1480880.jpg

Kuva täältä

Luin Blaine Hardenin kirjoittaman kirjan Leiri 14: Pako Pohjois-Koreasta. Vavahduttavinta kirjassa oli leiriltä paenneen Shin Dong-hyukin hämmennys muiden ihmisten tunteista ja häpeä omasta tunteettomuudestaan, jota hän piti merkkinä epäinhimillisyydestä.

”Olen kohoamassa eläimen tasolta, (…) mutta edistys on todella hidasta. Joskus yritän itkeä tai nauraa muiden lailla kokeillakseni, tuntuuko se joltain. Mutta kyyneleet eivät virtaa eikä nauru pulppua sisältäni.” 

Vaikka kaikki pohjoiskorealaiset näkisivät Diktaattorin tai lukisivat George Orwellin omituisen paikkansapitävän dystopian Vuonna 1984, niin mitään ei välttämättä tapahtuisi. Huumoria ymmärtääksen ihminen tarvitsee älyä. Minkälaista huumoria aivopesty ja aliravittu ihminen käsittää? Onko totalitaarisessa maassa naurulle sijaa? Onko mitään syytä nauraa?

 

Huumori paljastaa ihmisen arvot nopeasti ja huomaamatta. Eräs ystäväni kertoi, miten hän saa eniten iloa pyhäinhäväistyksistä, pyhäksi korotetun retoriikan tai kuvaston karnevalisoinnista. Ymmärrän sen. Nautin siitä, miten nauretaan kumoon asiat, jotka on korotettu sille kuulumattomaan arvoon. Niin tehdään esimerkiksi täällä: http://kimjongillookingatthings.tumblr.com/ tai täällä: http://hairprotest.org/ Nauru on parasta maailmanparannusta. Pidän myös kirkostani erityisesti paitsi silloin, kun se osoittaa välittävänsä heikommasta, niin silloin kun se nauraa itselleen.

 

– Mirka Maaria

 

JK: Tarkoitukseni ei ole sivuuttaa Pohjois-Korean tilannetta kepeästi. En vain keksi mitä muuta voin tehdä vielä kuin tietää ja rukoilla. Aina kun käännän ajatukseni pois sieltä tai jostain muualta, jossa kärsimys on laajaa ja syvää, niin huokaan pienen rukouksen. En tiedä, teenkö minä sitä heidän vuokseen. Ehkä ennemmin siksi, että sitten osaan ja  jaksan taas jatkaa omaa arkeani, vaikka tiedän heidän arkensa olevan sietämätöntä. Minun tehtäväni on nauraa, koska voin.  

 

 

 

kulttuuri kirjat leffat-ja-sarjat uutiset-ja-yhteiskunta
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.