Lontoo
Jotkut karkaa joulustressiä etelään ja palmujen alle. Toiset ottaa siivet alleen ja lentää aaton alla haistelemaan joulutunnelmaa Euroopan suurkaupunkeihin, kuten minä ja ystäväni. Spontaanin viikonloppureissun ajoitus oli mitä täydellisin, sillä sään jumalat olivat puolellamme: Lontoo oli lähes koko neljä päiväisen reissumme ajan yhtä auringonpaistetta. Parhaimmillaan lämpömittari kipusi lähes kymmeneen asteeseen ja aurinko porotti lämpöisesti kuin keväällä konsanaan. Onneksi kaupunki oli täynnä kauniita joulukoristeita ja ihmiset olivat joulumielellä, joten tunnelma ei päässyt karisemaan pois keväisestä säästä huolimatta:)
Ensimmäinen päivä alkoi aurinkoisella kävelyllä Hyde Parkissa, jonka edustalla oli loputtomiin ylettyvä jono joulumaailmaan eli talviseen huvipuistoon. Vaikka emme alueelle asti eksyneetkään, puistossa vastaan tuli vaikka minkälaisia tonttulakkeja ja poronsarvia…
Seuraavaksi suunnistimme Portobello roadille, jonka vartta koristi tunnelmalliset pubit, antikvariaatit ja pikkuputiikit. Kadulla myytiin myös hurmaavan hyvälle tuoksuvaa mulled winea eli glögiä ja kuumaa omenamehua. Namm!
Seuraavana aamuna aurinko nousi yhtä komeasti taivalle kuin ensimmäisenäkin. Päivä lähti käyntiin Starbucksin filter coffeella, joka muuten maistuu lähes samalle kuin suomalainen suodatinkahvi. Kupillinen irtoaa muutamalla punnalla, joka on opiskelijaystävällinen hinta verrattuna tyyriisiin makukahveihin joista saa pulittaa lähemmäs viisi puntaa. Lisäksi useimmat makukahvit ovat mielestäni äklömakeita ja saavat sokerin kuplimaan korvista ulos muutaman kulauksen jälkeen…. Tottakai viikonloppuun mahtui kuitenkin se pakollinen kupillinen gingerbread lattea joulun kunniaksi :)
Sunkissed! Oispa meillä aina aurinko!
Lontoon katukuvassa ei voinut välttyä näiltä iloisen kirjavilta jouluneuleilta, joita tuli vastaan lähes jokaisessa kadun kulmassa. Tottakai meidänkin piti hankkia omat! :)
Matkalla Spitalfields Marketille. Suosittelen markkinoita kaikille, sillä sieltä löytyy jokaiselle jotakin: asusteita, vaatteita, koruja ja hyvää ruokaa :) Marketin kulmilla on myös paljon söpöjä pikkuputiikkeja ja second hand liikkeitä.
Blitz vintageliikkeen yhteydessä on kahvila. Putiikki aukesi vuonna 2011 ja on verkkosivujensa mukaan maailman suurin vintageliike. Liike sijaitsee kahdessa kerroksessa ja valtavan vaate- ja muun tavaramäärän seassa saa helposti kulumaan useamman tunnin. Naisille tiedoksi, kannattaa vilkaista myös miesten osasto -ystäväni löysi sieltä muhkean neuleen pakkaspäivien varalle :)
Blitz sijaitsee Handbury Streetillä, kivenheiton päässä Spitalfields Marketista. Kadulta löytyy useita muitakin houkuttelevia liikkeitä.
Spitalfield Street
Spitalfields, London E1 6AA
Bussit 8, 26, 35, 42, 47, 48, 67, 78, 135, 149, 205
Metro Liverpool Street Station on the Central, Hammersmith and City, District, Circle & Metropolitan lines
Juna Liverpool Street Station
Blitz Vintage Store
55-59 Hanbury Street,
London, E1 5JP