2016
Jaahas, taas ois yks vuosi ihan lopuillaa, haluisko joku kertoa mihin se meni?
Taisin olla niin vauvapöhnässä koko alkuvuoden etten oikeesti muista sieltä tyyliin mitään. Aleksin ristiäiset oli tammikuun alussa, se oli sen verta iso eventti et sen muistaa. Ekat rokotukset heppuli tais saada helmikuussa kun oli 3kk ja joskus huhti-toukokuussa saatiin kirje että joudutaan ruveta käymään diabetes-testeissä. Muuten koko vuosi on mennyt melkeinpä Aleksin ehdoilla ja sen kasvua ja kehitystä seuraten, normaalia vauva-arkea viettäen. Väsymystä on ollut varmaan aika normaalisti mitä vauvavuoden aikan tyypillisesti on, onneksi Aleksilla ei mennyt tuhottoman kauan oppia siihen että yöllä nukutaan ja päivisin puuhaillaan hereillä ja otetaan vaan päikkäreitä. Välillä on tullut turhautumisia, etten osaa ja jaksa, mutta nekin rajoittuu vaan siihen ihan alkuaikaan, nopeasti siihenkin oppi vaikkei ensin uskonutkaan niin. Ison osan ajasta on kuitenkin ollut iloinen ja onnellinen omasta pienestä vintiöstä. Suurimman osan ajasta oon ollu lähinnä kotona, jonku verran jaksoin kesällä lenkkeillä vaunujen kanssa mut nyt syksyllä ja talvella oon laiskistunu siinäki ihan kympillä. Oon myös käyny vauvakerhossa tasan KERRAN. Oonpas tuntunu olevan oikeen yllättävänki erakko, no jos ens vuonna vähän rupeis tekemäänki enempi jotain kun on kunnolla töissä ja Aleksikin jossain hoidossa.
Muita Aleksin lisäksi isoja asioita tänä vuonna on olleet tietysti tässä ihan loppuvuodesta oman firman perustus ja töiden aloittaminen omalla alalla, ensimmäinen kuukausi on menny oikein kivasti, paria pientä häslinkiä lukuunottamatta ja tästä on hyvä jatkaa ens vuodelle. Oon myös irtisanonu itteni aiemmasta avustajan työstäni ja ens vuonna aloitan toisessa avustajan paikassa sekä kaupan kassalla osa-aikasena kosmetologin hommien ohella, jotta palkansaanti on varmaa. Tietysti toivon että hoitolalla työt rupeis kulkemaan ja asiakkaita tulemaan niin paljon että voisin sillä pärjätä ilman muita palkkatöitä, mutta alkuun näin on turvallisempi. Oon ihan liian stressipylly rahan suhteen etten olisi voinut ajatellakkaan pelkkää yrittämistä heti alkuunsa.
Myös meidän muutto uuteen kämppään on ollut iso ja kiva asia, tykkään hirveästi meidän saunasta ja tästä tavaroiden säilytystilasta, pihasta ei olla vielä keretty näillä säillä nauttia mutta tavallaan odotan jo kevättä että pääsen haravoimaan pihan siistiksi(kirjotinko ton oikeesti?) ja jos löydettäisiin kiva pieni grillikin.
Kesällä erikoistapahtumana oli Provinssirock oman pullanmurun kanssa, pieni vauvavapaa oli todella iso juttu meille ja nyt joulukuussa reissu Hollantiin, toivon mukaan ensi vuonna päästäisiin yhdessä käymään jossain pikku reissussa edes.
…..miä en oikeesti keksi mitään muuta kirjotettavaa tästä vuodesta, syytän vauvan/taaperon äidin väsymysaivoja. Joka tapauksessa vaikka netissä määitään paljon että 2016 on ollut ihan kamala vuosi, niin mulle se on ollut mukava vuosi, paljon tullut opittua ja tehtyä. Toivon että vuosi 2017 jatkaa samaa rataa, tietenkin parempana vielä jos mahdollista. Nyt on enää vajaa puoli tuntia vuoden vaihteeseen, niin toivotan kaikille OIKEIN HYVÄÄ UUTTA VUOTTA!
Aleksi vilkuttaa terkut Leo’s leikkimaan pallomerestä <3