Pienet arjen hemmotteluhetket – kokemuksia kosmetiikkatuotteista.
Viime aikoina olen testannut muutamia kosmetiikkatuotteita, ja ajattelin jakaa ajatukseni näistä arjen pienistä piristyksistä. On aina mukavaa löytää edullisia mutta toimivia tuotteita, jotka tekevät jokapäiväisestä rutiinista hieman ylellisemmän. Tässä muutama tuote, jotka ovat olleet kokeilussa:
I Love… Strawberry Cream -suihkugeeli
Tämä mansikan tuoksuinen suihkugeeli yllätti positiivisesti. Vaikka merkki ei ole luksusta, koostumus oli yllättävän laadukas ja jätti ihon pehmeäksi. Tuoksu on makea ja hedelmäinen – sopii täydellisesti niihin päiviin, kun haluaa vähän piristystä suihkuhetkeen. Hinta-laatusuhde on kohdallaan, joten sanoisin tämän olevan ihan hyvä ostos.
Korres silmänympärysöly
Korres tunnetaan luonnonläheisistä tuotteistaan, eikä heidän silmänympärysöljy ollut poikkeus. Öljy vaikuttaa todella riittoisalta – pieni määrä riittää pitkälle, ja se imeytyy nopeasti jättämättä ihoa tahmaiseksi. Silmänympärysalue tuntuu kosteutetulta ja virkistyneeltä. Tämä on selkeästi tuote, joka tulee kestämään käytössä pitkään.
Sence kasvonaamio
Kasvonaamio on aina hyvä tapa hemmotella itseään kiireisen päivän jälkeen. Sencen naamio oli hyvä perusostos, joka jätti ihon raikkaaksi ja pehmeäksi. Vaikka se ei ollut mikään wow-efektiä tarjoava luksustuote, se teki sen, mitä lupaakin. Sopii erinomaisesti osaksi viikoittaista ihonhoitorutiinia.
Marseille-saippua
Marseille-saippua on klassikko, joka ei juuri petä. Tämä monikäyttöinen saippua sopii sekä käsien pesuun että suihkussa käytettäväksi. Tuote on hellävarainen iholle ja jättää jälkeensä miellyttävän puhtaan tuoksun. Perushyvä ostos, joka kestää pitkään ja on hintansa arvoinen.
Kaiken kaikkiaan nämä tuotteet olivat oivia lisäyksiä päivittäiseen ihonhoitorutiiniin. Vaikka joukossa ei ehkä ollut suuria yllätyksiä, jokainen tuote lunasti paikkansa kylpyhuoneessa. Jos kaipaat pieniä hemmotteluhetkiä ilman suurta budjettia, suosittelen lämpimästi kokeilemaan näitä!