Tunnelmaa ja touhua koulun joulumarkkinoilla
Joulu lähestyy vauhdilla, ja yksi varma merkki siitä on koulun joulumarkkinat, jotka järjestetään jälleen tulevana viikonloppuna. Tämä tapahtuma on muodostunut meille jo perinteeksi, ja mukana on ihanaa yhteisöllisyyttä, joka virittää joulumielen kaikille osallistujille. Markkinoiden valmistelut ovat täällä kotona täydessä vauhdissa – erityisesti arpajaispöydän osalta.
Tänä vuonna olen tehnyt hankintoja arpajaisiin tarkkaan valikoiden. Toivon, että jokaiselle löytyy jotakin mieluisaa. Paketoin valmiiksi pieniä suihkugeelipakkauksia, hemmottelevia voiteita, kasvonaamioita, makeisia, kauniita palasaippuoita sekä värikkäitä kylpypommeja. Nämä ovat sellaisia pieniä iloja, jotka varmasti ilahduttavat voittajia. Arpajaispöytä on usein yksi markkinoiden suosituimmista pisteistä.
Oma työvuoroni löytyy makkaranpaistopisteeltä. Tiedossa on siis takuuvarmaa ulkoilua ja lämpimän grillin ääressä hääräilyä. On hauskaa olla mukana konkreettisessa tekemisessä ja samalla jutella muiden vanhempien ja koulun väen kanssa. Näissä hetkissä konkretisoituu se, kuinka tärkeä rooli yhteisillä tapahtumilla on koulun hyvässä hengessä ja varainhankinnassa.
Joulumarkkinat eivät ole pelkästään ostoksia tai arpajaisia. Ne ovat ennen kaikkea kohtaamispaikka, jossa voi vaihtaa kuulumisia, kokea joulutunnelmaa ja tukea samalla koulun toimintaa. Lasten esitykset ja markkinoiden iloinen hälinä tekevät tapahtumasta ainutlaatuisen.
Toivottavasti mahdollisimman moni pääsee paikalle nauttimaan tunnelmasta – ja ehkäpä kokeilemaan onneaan myös arpajaispöydän äärellä! Nähdään joulumarkkinoilla.