Viikon kahdenkeskinen loma – omaa aikaa ja hemmottelua
Tämä viikko on ollut erityisen odotettu, sillä minä ja mieheni vietämme kahdenkeskistä lomaa. Lapset aloittavat oman lomansa vasta ensi viikolla, joten meillä on nyt aikaa rentoutua ja nauttia toistemme seurasta ilman arjen kiireitä ja velvoitteita.
Eilen päätin hemmotella itseäni oikein kunnolla. Aamupäivä oli täydellinen hetki rauhoittua ja keskittyä omaan hyvinvointiin. Aloitin rentouttavalla kuorinnalla, joka kirkasti ihoa ja antoi sille tervettä hehkua. Kuorinnan jälkeen levitin kasvoilleni kosteuttavan ja virkistävän kasvonaamion, jonka aikana oli ihana vain olla ja nauttia hiljaisuudesta.
Kasvonaamion vaikutuksen ajan loikoilin sohvan nurkassa hyvän kirjan parissa. Oli ihanaa huomata, kuinka pienilläkin teoilla voi luoda itselleen luksusta arkeen ja tuntea olonsa uudistuneeksi. Samalla tunsin, kuinka stressi ja kiire väistyivät, ja tilalle tuli levollinen ja onnellinen olo.
Tällaiset hetket muistuttavat minua siitä, kuinka tärkeää on välillä pysähtyä ja antaa aikaa itselleen. On helppoa unohtaa oma hyvinvointi arjen pyörityksessä, mutta pienilläkin hemmotteluhetkillä on suuri merkitys jaksamiselle ja yleiselle hyvinvoinnille.
Loppuviikon suunnitelmat sisältävät lisää rentoutumista, hyvää ruokaa ja paljon naurua. Odotan innolla yhteistä aikaa mieheni kanssa ja sitä, että voimme vain olla ja nauttia toistemme seurasta. Tällaiset hetket antavat voimaa ja iloa pitkälle tulevaisuuteen.
Ensi viikolla aloitamme sitten koko perheen yhteisen loman, mutta siihen asti aion ottaa kaiken irti tästä harvinaisesta kahdenkeskisestä ajasta. Pienet hemmotteluhetket ja yhdessäolo ovat ehdottomasti loman parasta antia.