Case Tuija Joona ja maalituskampanja
Jouduin äärimmäisen maalituksen kohteeksi 27.8.2024 ja loppua asialle ei ole näköpiirissä. En ole eläissäni kokenut mitään näin järkyttävää, ahdistavaa ja nöyryyttävää asiaa kun tämä.
Kaikki lähti liikenteeseen siitä, kun kritisoin TikTokissa tällaista TikTok tiliä kun ISKURYHMÄ. Kerroin videossani mielipiteeni iskuryhmän toiminnasta ja kyseenalaistin niitä toimintarapoja mitä minulla oli ryhmän toiminnasta tiedossa. Kerroin myös videollani kuinka asiat tulisi hoitaa noudattaen oikeusvaltioperiaatteita ja ryhmä kun on tullut tunnetuksi epäiltyjen pedofiilien jahtausryhmänä, niin mietin sitä kuinka tämä ryhmän toiminta edistää pedofiilien hoitoon hakeutumista ja kuinka tämä lisää oikeastaan stigmaa pedofilian ympärillä.
Postaukseni jälkeen iskuryhmä väitti, että valehtelen ryhmän toiminnasta kun mainitsin feikkiprofiilit postauksessani ja tämän jälkeen ryhmä ei käynyt minkäänlaista dialogia kanssani, jotta voisin korjata virheelliset väitteeni. Sen sijaan että ryhmä olisi käynyt kanssani keskustelun, he päättivät estää minut. Ei mennyt kun hetki, niin he olivat ottaneet minun naamasta kuvan ja he julkaisivat minun naamakuvan varoitusmerkein heidän tiktok tilillään, siellä epäiltyjen pedofiilivaroitusten joukossa. Kuvassa ei ollut mitään muuta kontekstia kun varoitus.
Menin tottakai paniikkiin asiasta ja tein heti rikosilmoituksen johon merkitsin iskuryhmän perustajan. Iskuryhmän perustaja toistuvasti väittää, ettei hän ole ryhmän toiminnassa millään tavalla mukana vaan hän on koonnut ryhmän.
Tein asiasta tiktok päivityksen, jossa kerroin tehneeni rikosilmoituksen iskuryhmästä ja ryhmän perustajasta sen takia kun iskuryhmä julkaisi minun naamasta kuvan heidän tililleen varoitusmerkein 40 000 seuraajan nähtäville. Tämän jälkeen alkoi erittäin voimakas ja massiivinen some lynkkaus, johon iskuryhmän ja ryhmän perustajan fanit osallistuivat sankoin joukoin. Tuntui, että koko tiktok kansa oli minua vastaan. Se lynkkauksen määrä oli jotakin aivan järkyttävää. Pidin tämän myötä liveä, jossa halusin puolustautua ja live täyttyi kommenteista jossa olen ihmisten mukaan pedofiili ja pedofiilien puolustelija. Yritin kovasti kertoa ihmisille sen, että tässä ei ole kyse pedofiilien puolustelusta, vaan olen oikeusvaltioperiaatteen puolella ja en kannata mitään oman käden oikeus ryhmittymiä. Tätä ei uskottu, vaan sama haukkuminen ja väitteiden esittäminen mun osallisuudesta pedofiliaan jatkui. Se oli kohtuutonta.
Tämän myötä sain erittäin paljon uhkauksia yksityisviestein. Ne sisälsivät tappouhkauksia ja väkivallalla uhkailua. Se viestitulva oli myös erittäin ahdistava. Näin painajaisia niistä uhkailuista ja olin hyvin ahdistunut. Se on sanomattakin selvää, että ahdistaa jos tullaan sanomaan kuinka sut hakataan pyörätuoli kuntoon jos kadulla tunnistetaan tai kuinka ammutaan joku päivä sua päähän. Ei tuollaista kenenkään tarvitse sietää.
Yhtäkkiä myös iskuryhmän perustaja päätti hyökätä minun kimppuuni. Hän teki omalla titkok kanavallaan minusta päivityksen, johon julkaisi hyvin epäedullisen naamakuvan joka oli zoomattu niin, että mun naama näytti siltä että olisin ilmapallo. Hän yökkäili siinä videolla minun kuvalle ja esitti naisvihamielisiä mielipiteitään liittäen onlyfanssin kontekstiinsa, jossa haukkui minua. Hän videollaan selitti asioita mitä hänestä olisin sanonut, mitkä eivät pitäneet paikkaansa. Hän oli saanut kontekstista irroitettuja videon pätkiä minun sanomisista ja näiden perusteella päätti tuon haukkumisvideon minusta tehdä.
Tuon videon jälkeen minä puolustauduin omalla videollani joka ei tietenkään saanut sitä huomiota mitä tämä iskuryhmän perustaja videoillaan sai. Hänellä on erittäin paljon vaikutusvaltaa ja hänellä on yli 150 000 seuraajaa.
Näitä videoita tehtiin puolin ja toisin. Iskuryhmän perustaja sortui monessa videossaan sellaisiin sanomisiin mitkä ylittävät syyte kynnyksen. Kuten yllytti ihmisiä videollaan minun kotiosoitteeseeni. Hän puhui videolla siitä kuinka mun kotiosoitetta levitetään pitkin nettiä ja normaalisti hän sanoisi ihmisille, että rauhoittukaa, älkää menkö, mutta nyt hän sanoo, että eikun sinne vaan! Yli 150 000 ihmiselle sanoo näin. Hänen seuraajakuntansa joukkoon voi mahtua vaikka minkälaista sekopäätä. Tämän yllytysvideon jälkeen hän julkaisi kuvan minun kotitalostani ”tunnelmakuvana”. Hän oli ottanut kuvan ilmeisesti googlemapsista, johon oli photoshopannut kameramiehen. Pian hän myös teki julkaisun jossa kyseenalaisti minun mielenterveyttäni ja uhkaili sillä että työnantajaani tullaan olemaan yhteydessä.
Järkytyin näistäkin asioista sen verran,että tein iskuryhmän perustajasta toisen rikosilmoituksen, koska hänen takia joudun pelkäämään henkeni ja terveyteni puolesta. Hän edisti osaltaan videoillaan sitä, että minulla on enemmän syytä pelätä.
Mulla tuli jostain aikaa väsymys tämän asian kanssa ja meinasin luovuttaa. Laitoimme iskuryhmän perustajan kanssa viestiä, jossa sovimme, että voimme unohtaa koko asian, jos toimin tietyllä tavalla. Iskuryhmän perustaja vaati sitä, että tekisin anteeksipyyntövideon, jossa tulisi esille se, että hätiköin ja että en tarkoittanut olettaa niitä asioita mitä hänestä oletin. Siinä videossa jonka tein, ei saanut olla mitään muttia. Vaikka se video oli täysin iskuryhmän perustajan sanelema, niin kyllä minä osaltani sitä anteeksipyyntöä kuitenkin tarkoitin. Kuitenkin pian tuon anteeksipyyntövideon jälkeen päätin etten aio vetää rikosilmoituksia pois ja ilmoitin asiasta. Koin kuitenkin sen, että minua kohtaan on toimittu nyt erittäin epäoikeudenmukaisesti ja haluan että poliisi tutkii loppuun minun lähettämät rikosilmoitukset.
Ihmiset ovat olleet kohtuuttomia tämän asian ympärillä. Mut on leimattu täysin mielenvikaiseksi mielenterveyspotilaaksi tämän myötä. Mikä ei sinäänsä ole ihme, kun olen naisena halunnut pitää puoliani, enkä todellakaan ole alistunut kiusaajien edessä. Meitä itseämme puolustavia naisia on kautta historian pyritty hiljentämään ja onhan meidät vahvat naiset looulta leimattu hysteerikoiksi:
Naisen rooli on ollut usein yksipuolinen ja ahdas. Yhteiskunta on sallinut naiselle vain yhden paikan, jossa vaikuttaa: kodin. Kapinoivat ja tilaa vaativat naiset on leimattu jopa hysteerikoiksi.
se on ilmiö, joka on vaihtanut muotoaan aikakausittain ja jonka avulla on käytetty valtaa naisiin. Hän pitää hysteriaa terveenä reaktiona ahtaassa maailmassa, ”se oli avunhuuto, katsokaa minua ja ottakaa minut vakavasti”. Hysteria, sairaus, saattoi olla ainut pakokeino yhteiskunnan kapeasta muotista.
Hysteerikkojen tarinat ovat moninaisia, moni työväenluokan hysteerikoista olivat seksuaalisesti hyväksikäytettyjä. Oirehtiessaan heille tehdyistä vääryyksistä he saivat hullun leiman. Osa taas leimattiin hysteerikoksi hyvinkin helposti. Hysteriaan kuuluvien oireiden kirjo oli laaja, hengenahdistuksesta seksuaaliseen haluttomuuteen.
Hysteerinen, ”tilaa vievä”, nainen herätti mieslääkäreissä aggressioita. Hysterian hoito oli usein naista alentavaa. Potilaat joutuivat mm. arveluttavien gynekologisten operaatioiden kohteiksi ja joskus heitä esiteltiin kuin näyttelyeläimiä.
Joten ei ole ihme, että myös tänä päivänä naisia erityisesti leimataan hulluksi sen vuoksi, että he pitävät omia puoliaan ja eivät alistu kiusaajien ryöpyteltäväksi.
Uskomatonta tässä keississä on myös se, että ISKURYHMÄ perustettiin kiusaamista vastaan olevaksi ryhmäksi ja mitä mun kohdalla nyt tapahtui, niin tämä ei kyllä vakuuta ketään. Iskuryhmä itse päätti maalittaa minut ja pian myös jopa ryhmän perustaja päätti maalittaa minut. Minut, joka on ihan tavan tallaaja Kuopiosta, jolla ei ole mitään vaikutusvaltaa asioihin. Ja heidän tuli olla kiusaamista vastaan. He myös loistavasti ovat keränneet kaikki kiusaajat fanilaumakseen.
Fanilauma on tosiaan leimannut minut mielenvikaiseksi, jonka ei tulisi työskennellä hoitoalalla. On uhattu olla yhteydessä työnantajaan ja valviraan, haluttu tehdä huoli-ilmoitusta minusta. Kaikki nämä viittaavat historiaan ja on juurikin tuota vallan käyttöä millä pyritään hiljentämään nainen joka osaa laittaa vastaan ja pitää omia puolia. Edellä mainitun lisäksi mut on uhattu iskuryhmän ja sen perustajan fanilauman johdosta pahimmillaan tappaa.
Joten pyydänkin kaikkia lukijoita asettumaan hetkeksi minun saappaisiini ja miettimään sitä, että miltä minusta voi tuntua. Miksi pelkään henkeni ja terveyteni puolesta, miksi tein rikosilmoitukset ja miksi haluan oikeutta ja puolustaudun niin vahvasti… Pistäkää silmät kiinni, miettikää oikein tarkasti ja olkaa hetki niissä minun saappaissani niin saatte toivottavasti vastauksen.