UV-juhlaa ja jotain käsintehtyä
Juhlinta aloitettiin Annimaijan bileistä ja loppuilta vietettiin Miljalla. Alunperinhän meillä piti olla kolmet juhlat, mutta eipä sitten ollutkaan. Toisaalta ehkä ihan hyvä, hehee. Kokonaisuudessaan erittäin hauska ilta ja tässä vähän kuvia meidän meiningeistä! =) Ihania ihmisiä, pus ♥
Ja sitten siihen projektiin, josta jo aiemmin olen maininnut! Eli jouluna, kun käytiin Nakkilassa, sain tädiltä inspiraation siksak-kuvioiseen neulehameeseen. En koskaan oo neulonut mitään kaulahuivia isompaa, mutta koska tämä kyseinen kuvio vaikutti aika simppeliltä, päätin tarttua haasteeseen. Löysin kotoota sopivat värit Novitan 7 veljestä-lankaa ja niin saattoi homma alkaa. Viisi päivää hamosessa meni, koska jätin sen tarkoituksella hieman lyhyemmäksi. Ohjeiden mukaan hame olisi ollut vyötäröltä vähän polvien yläpuolelle.
TÄSTÄ pääset hameen ohjeeseen!
Tein ohjeissa annetuilla XS-mitoilla, mutta tosiaan jätin vain hieman lyhemmäksi. Yläreunaan ompelin vielä kuminauhan pitämään hameen ylhäällä. Oikeesti tosi yksinkertainen kuvio, kun idean oppii. Kannattaa kokeilla! =)
Hyvää uutta vuotta vielä kaikille!
♥Pia