Unohtuneet herkut ja huonomuistisen keittokirja
Käykö sinullekin niin, että jumiudut toistamaan samoja ruokia viikosta toiseen? Sitten joku vanha lemppari – kuten lihapullat sinappikermakastikkeessa tai jauhelihaperunasoselaatikko – vain unohtuu kokonaan. Meillä on käynyt monen ruuan kanssa niin: syödään kyllästymiseen asti, unohdetaan, muistetaan hetken päästä ja taas unohdetaan.
Jos minä tekisin keittokirjan, se olisi täynnä tällaisia “unohdettuja suosikkeja”. Arkisia ruokia, jotka ovat olleet tärkeitä elämän eri vaiheissa, mutta kadonneet arjen tohinaan. Esimerkiksi nachopelti – sen muistin äskettäin, ja voi sitä jälleen maistamisen riemua!
Olen miettinyt, miten estäisin itseäni unohtamasta tykkäämiäni ruokia uudelleen. Ehkä keittokirjani nimi olisi “Ruuat, jotka on vöörtti muistaa” tai “Keittokirja huonomuistiselle”. Sinne keräisin myös juhlapyhien ja vuodenaikojen klassikot – nekin unohtuvat yllättävän helposti.
Makuni on muuttunut vuosien varrella, ja nykyään kaipaan kevyempää ruokaa. Lihaa syön harvemmin, mutta joskus tekee mieli juuri sitä mureketta, mitä pikkusisko teki kotitalouden läksyksi – reseptiä en tietenkään muista, siskosta puhumattakaan. Netistä löytyy ohjeita paljon, mutta vanhat ohjeet ovat arvokkaita. Ne ovat juuri sellaisia, jotka ovat vastuussa siitä makujäljestä, johon haluat palata.
Olisi hauskaa ja kätevää koota perheen yhteinen keittokirja. Saisin sieltä apua, kun lapset tulevat kylään – ja muistaisin, kuka inhoaa valkosipulia ja kuka rakastaa sinihomejuustoa. Allergioita en enää sekoittaisi, edes vahingossa.
Tämä “huononevan muistin Master Chef” uskoo, että keittokirjasta voisi olla suurikin ilo. Vielä sittenkin, kun muisti pettää lopullisesti. No, siinä vaiheessa sulakkeet lienee jo otettu hellasta pois.
Mitäs ruokia SINÄ olet unohtanut? Ja mitä ruokamuistoja tallettaisit ennen kuin ne katoavat?
