Whiplash – verta ja hikeä tihkuva leffa jazzrumpalista
Perjantaina teattereihin saapuu viisi Oscar-ehdokkuutta vastikään saanut Whiplash (2014), joka nähtiin viime syksyn R&A-festareiden avajaisleffana. Se on tällä viikolla 30 vuotta täyttäneen Damien Chazellen toinen pitkä elokuva, ja perustuu ohjaaja-käsikirjoittajan vuotta aiemmin tekemään lyhytelokuvaan.
Jotta en paljasta liikaa, totean vain, että kyseessä on hikinen, verinen ja verenpainetta nostava draamatrilleri jazzrumpalista. Tarinan keskiössä on musiikkikoulun opettajan ja oppilaan suhde, joka muodostuu… noh, hiukan painostavaksi.
Pääosan Miles Teller on hyvä perusjätkänä, joka taistelee järkevän ja järjettömän kunnianhimon rajamailla. Vaativana opettajana nähdään roolistaan parhaan miessivuosan Oscar-ehdokkuuden saanut J. K. Simmons.