Pieni lammasseikkailu

lampaat-2.jpg

Kesä otti hiukan takapakkia, kun raskaat sadepilvet synkistävät (Sideways-)viikonloppua. Nyt tarvitaan sinistä taivasta, häikäisevää aurinkoa ja vihreää nurmea.

On aika ottaa esiin lammaskuvat.

lampaat-1.jpg

lampaat-7.jpg

lampaat-6.jpg

lampaat-3.jpg

lampaat-4.jpg

Pääsin tutustumaan lammasfarmiin työpaikan tiimipäivänä. Yhdellä kollegallani viestintätiimissämme on oma lammastila! Määkijöitä oli noin 1 300 ja me näimme niistä muutaman, loput olivat levittäytyneet pitkin tiluksia nauttimaan kesäpäivästä.

Ohjelmaan kuului yksityisnäytös lammaskoiran työstä. Paimenkoirat ovat varsinaisia ammattilaisia ja ne kasvatetaan tottelemaan käskyjä englanniksi. Pillin ja peruskomentojen, kuten ”walk” tai ”time”, avulla omistaja ohjeistaa koiraa keräämään lampaat yhteen ja ohjaamaan laumaa haluttuun suuntaan.

Landevierailun huippu oli silti (tietenkin) hassut pienet karitsat, jotka jäivät suloisesti määkimään peräämme, kun lähdimme.

* * * * *

Loppuun lammasaiheinen kirjasuositus: Haruki Murakamin absurdissa romaanissa Suuri lammasseikkailu (1982, suomennettu 1993) etsitään erikoista lammasta.

hyvinvointi mieli hopsoa
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.