Kansalliskirjastomme
Carl Ludvig Engelin suunnittelema ja hiljattain peruskorjattu Kansalliskirjasto on sekä kirjasto että kulttuurihistoriallinen nähtävyys. Myös jokunen turisti on löytänyt paikan, mutta silti se on rauhoittavan hiljainen keskellä arkipäivää.
Suojellussa rakennuksessa liikuskellessa katse kannattaa suunnata kattomaalauksiin, pylväisiin, geometrisiin muotoihin, puisiin ornamentteihin ja kullattuihin yksityiskohtiiin. Tunnelmallisissa lukusaleissa kuljeskellessa toivoisi olevansa opiskelija, tutkija tai kirjailija, jotta voisi palata tänne joka päivä.
Vinkki ensikertalaisille: päällysvaatteet, laukut, vesipullot ja eväät pitää muistaa jättää katutason tai pohjakerroksen tavarasäilytykseen. WC:t löytyvät pohjakerroksesta. Lukusaleissa mobiililaitteiden äänet on laitettava pois päältä.
Kansalliskirjasto, Unioninkatu 36, auki ma–pe klo 9–18, paitsi ke klo 9–20, parittomina viikkoina la klo 9–16