Balkan: Merellinen Montenegro

bijela-ranta.jpg

bijela-laituri.jpg

bijela-terassi.jpg

bijela-kylppäri.jpg

bijela-cocktail.jpg

bijela-sunset.jpg

bijela-sininen-hetki.JPG

herzeg-novi-3.jpg

herceg-novi-1.jpg

herceg-novi-2.jpg

Oi, Montenegro. Puhukoon kuvat puolestaan, ja hieman minäkin. Tärkein: kierrä Budva niin kaukaa kuin mahdollista ja suuntaa esimerkiksi kauniille Kotorinlahdelle.

Pikkuruisessa Bijelassa pienen hotellimme parvekkeelta aukesi Montenegron sielun tiivistävä näkymä: sininen meri ja tumman vihreät vuoret. Eikä kyseessä ollut vain room with a view vaan myös bathroom with a view. Nautimme myöhäistä aamiaista hotellin terassilla, siitä pari askelta rannalle, ja loppupäivä onnellisesti aurinkotuolissa kirja toisessa kädessä ja Tom Collins toisessa. Ja jos jompaan kumpaan hetkeksi kyllästyi, saattoi pulahtaa rauhallisesti liplattavaan, raikastavaan ja silti hyväilevän lämpimään meriveteen. Illalla auringonlasku värjäsi tummat vuorenrinteet pinkeiksi, mitä seurasi yksivärisen syvä sininen hetki. Lopulta päivä päättyi sinne, mistä oli alkanutkin, hotellin terassille, illallislautasella paikalliseen tapaan nyytissä vihannesten kanssa kypsytettynä tuoretta kalaa.

Jos kuitenkin kaipaat myös edes hitusen ”oikeaa” tekemistä tai vanhaa kaupunkia, jota kierrellä, yksi oiva paikka on Herceg Novi, kolme alinta kuvaa tuosta viihtyisästä kaupungista.

kauneus meikki mieli matkat
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.