Pekingin hutongit – autenttiset alueet, parhaat baarit ja hassua katuruokaa
Pekingin kaupunkikuvaa siistitään kovaa tahtia. Vuosille 2016–2035 tehdyn kaupunkisuunnitelman tavoitteena on tehdä Pekingistä moderni maailmanluokan kaupunki, jossa on hyvä asua – mihin on kyllä rutkasti matkaa, kun ottaa huomioon Pekingin valtavan saasteongelman. Vaikka uudistusten tuloksena on siistimpiä katuja ja turvallisempia rakennelmia, puskutraktorit ovat samalla raivanneet kulttuurihistoriallisesti arvokkaita perinteisiä hutong-kortteleita maan tasalle ja vieneet tiloja yrittäjiltä ja asuntoja yksityishenkilöiltä. Hutongien kohtaloa ja viranomaisten mielivaltaisuutta onkin toistuvasti kritisoitu medioissa.
Onneksi autenttisia hutong-kujia on tästä huolimatta vielä jäljellä edes paikoittain. Niitä löytyy ainakin kello- ja rumputornin alueelta (lähimmät metropysäkit Gulou ja Shichahai) sekä etelämmästä Dashilanin alueelta (metropysäkki Qianmen). Matalien harmaiden kivitalojen reunustamat kapeat ja hiljaiset kujat ovat kuin pieni rinnakkaismaailma keskellä moottoriteiden valtaamaa miljoonakaupunkia.
Mennyttä henkivien kujien varrelta voi yllättäen löytyä myös moderneja expatien suosimia baareja ja ravintoloita. Viihtyisiä paikkoja ovat ainakin spritzereihin ja negroneihin erikoistunut italialaisbaari Nina (66 Beiluoguxiang), cocktaileja, tapaksia ja live-musaa tarjoileva ranskalaishenkinen Modernista (44 Baochao Hutong) ja modernia meksikolaista ruokaa tarjoava Palms L.A. Kitchen and Bar (14 Zhangwang Hutong). Kannattaa muistaa, ettei pienistä paikoista aina löydy WC:tä, vaan sitä kaivatessa on pistäydyttävä lähimmässä yleisessä käymälässä, joita löytyy hutongien varrelta.
Edellä mainittujen, rauhallisissa hutongeissa sijaitsevien baarien lähellä puolestaan on vilkas kauppakatu Gulou Dong Dajie, jonka varrelta löytyy viihtyisä galleria-baari-kahvila Café Zarah (46 Gulou Dong Dajie) ja yksi Soloist Coffeen toimipisteistä, josta saa käsin suodatettua kahvia (suodatinkahvi kun ei todellakaan ole kovin yleistä Kiinassa).
Jos taas haluaa nähdä täysin siistityn ja kaupallisen hutongin ja kulkea siellä, missä kaikki muutkin, voi suunnata täyteen ahdetulle Nan Luo Gu Xiang’ille. Tämä hutong-turistikuja on varsinkin viikonloppuisin täynnä shoppailijoita ja katuruokaa nautiskelevia kävelijöitä. Take-away-ruokaa myyvistä kioskeista saa niin Pekingin ankka -wrappeja, pillillä juotavia tangbao-pullia kuin pehmiksellä täytettyjä kuplavohvelitötteröitä. Kadulla on myös shanghailaisen Feiyue-tennarimerkin oma liike.